Vaksinat ruse Sputnik hyjnë në Shqipëri pas refuzimit të tyre nga Tirana Zyrtare

Një furnizim me 10,000 doza të vaksinës Sputnik, dhuratë nga Emiratet e Bashkuara Arabe, mbërriti në Tiranë e cila u prit nga Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu dhe Ministri i Shtetit për Rindërtim, Arben Ahmetaj, i cili tha se priten doza të tjera të vaksinave nga negociatat e vazhdueshme.

"10,000 doza të vaksinës Sputnik, një donacion nga Emiratet e Bashkuara Arabe, tashmë kanë mbërritur dhe ne do ta zgjasim vaksinimin edhe më tej. Ne do të vazhdojmë të sigurojmë edhe më shumë vaksina, në mënyrë që sa më shpejt të jetë e mundur të fillojmë vaksinimin masiv të popullsisë dhe të përgatiten të jenë më të lehtësuar edhe për turizmin ", deklaroi Manastirliu.

Ajo nënvizoi se Komiteti i Imunizimit ka dhënë garancinë për përdorimin e vaksinave.
"Komiteti i Imunizimit dhe të gjitha strukturat që merren me çertifikimin, sigurinë dhe efektivitetin e vaksinave tashmë kanë dhënë garancinë për vaksinat, të cilat ofrojnë siguri dhe efektivitet," tha Manastirliu.

Lajmi i fundit/ Mbërrijnë në Rinas 10 mijë doza të vaksinës ruse Sputnik V - APEL MEDIA

Autoritetet shqiptare, përfshirë kryeministrin Edi Rama, kanë qenë kundërshtarë të vendosur të vaksinave ruse dhe kineze duke qenë shumë të sigurt në mbështetjen perëndimore. Por ndërsa gjetën që vendi ishte i izoluar duke u zhytur shpejt në një katastrofë shëndetësore, ata u dorëzuan duke kthyer sytë drejt vaksinave ruse dhe kineze. Shumë ekspertë mjekësorë kanë ngritur zërin e tyre për alternativën e përdorimit të vaksinave të përmendura më lart, por politika zyrtare e Tiranës e kishte të vështirë të 'tradhtonte' aleatët perëndimorë.

Disa ekspertë e konsiderojnë qeverinë përgjegjëse për vonesën duke thënë se nëse ato vaksina janë marrë më herët, shumë jetë mund të ishin shpëtuar. Ndërkohë, vaksinimi i mësuesve me vaksinat AstraZeneca rifilloi të hënën në Vlorë, Shqipërinë e Jugut.

/argumentum.al