Anija e Ndërtimit Nord Stream 2 mbërrin në Kaliningrad të Rusisë për testet

Saga e Akademik Cherskiy filloi në fund të vitit të kaluar, kur anija ruse për tubacione u konsiderua një nga anijet që mund të shtonte në përfundimin e ndërtimit të tubacionit të gazit Nord Stream 2 mes sanksioneve të SHBA kundër projektit.

Akademik Cherskiy, anija ruse për tubacione që konsiderohet e aftë të përfundojë ndërtimin e Nord Stream 2, ka mbërritur në qytetin e Kaliningradit për prova para operacionit, sipas faqes globale të ndjekjes detare MarineTraffic.

Ajo vjen ndërsa Nord Stream 2 AG, operatori i projektit, konfirmoi se anija do të bashkohej me punën e shtresimit të tubave në Nord Stream 2 në ujërat daneze pas testeve para operacionit.

Operatori tregoi se tashmë i kishte dërguar njoftimin e nevojshëm Administratës Detare daneze dhe premtoi se "e gjithë puna do të kryhet në përputhje me lejet e marra".

Akademik Cherskiy kapi për herë të parë titujt globalë në Dhjetor 2020 pasi anija u zbulua të ishte një nga anijet që mund të përfundonte Nord Stream 2 pasi kontraktori me bazë në Zvicër AllSeas u tërhoq nga kërcënimet e sanksioneve të SHBA. Në muajt që pasuan, tubacioni ndryshoi disa herë drejtimin dhe destinacionin e tij përfundimtar, duke zig-zaguar rrugën e tij në Balltik.

Republikanët bëjnë presion mbi Biden për të goditur më shumë sanksione në Nord Stream 2

Një grup anëtarësh të Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së SHBA ka nxitur ndërkohë Sekretarin e Shtetit Antony Blinken të vendosë sanksione të reja mbi projektin Nord Stream 2.

Në një letër drejtuar Blinken të hënën, ligjvënësit republikanë shprehën shqetësim serioz se "deklaratat e forta të administratës së Biden në kundërshtim me tubacionin nuk po përputhen me veprime po aq të forta".
Letra u dërgua disa ditë pasi një grup prej 40 anëtarësh senatorësh republikanë i bëri thirrje Presidentit Joe Biden të godasë sanksione shtesë ndaj Nord Stream 2, duke pretenduar se projekti shkel ligjet e SHBA dhe paralajmëron se koha po mbaronte për të ndaluar ndërtimin e tubacionit.

"Dështimi i administratës për të identifikuar dhe imponuar sanksione të reja sinjalizon gatishmërinë e saj për të lejuar Presidentin Putin të fitojë një mbytje mbi furnizimet e gazit të Evropës dhe për të rritur levën gjeopolitike [të Rusisë]", argumentuan senatorët.

Shtetet e Bashkuara kanë goditur tashmë dy raunde sanksionesh në Nord Stream 2 me të ashtuquajturin Akt i Mbrojtjes së Evropës për Sigurinë e Energjisë të mbështjellë në Aktin e Autorizimit të Mbrojtjes Kombëtare të vitit 2019 dhe më shumë kufizime kaluan në 1 Janar 2021.

Nord Stream 2 Ndërtimi

Përveç gjigantit rus të energjisë Gazprom, pesë ndërmarrje evropiane janë të përfshira në ndërtimin e tubacionit, përfshirë ENGIE të Francës, OMV të Austrisë, kompaninë Mbretëria e Bashkuar-Hollandeze Royal Dutch Shell dhe Uniper dhe Wintershall, të dy nga Gjermania.

Kur të përfundojë, Nord Stream 2 do të transportojë deri në 55 miliardë metra kub gaz në vit nga Rusia në Gjermani, duke dyfishuar kështu kapacitetin e rrjetit ekzistues Nord Stream dhe duke e kthyer Gjermaninë në një qendër gazi.
SHBA - dhe disa prej aleatëve të saj në Evropë - e kanë kritikuar vazhdimisht projektin, duke pretenduar se ai do të rrisë varësinë evropiane nga gazi rus. Moska i mohon akuzat, duke thënë se Nord Stream 2 është thjesht ekonomik dhe i bën thirrje SH.B.A.-së të mos e politizojnë atë.