Bashkëpunimi për vaksinën COVID-19 mund të ndihmojë në përmirësimin e lidhjeve BE-Rusi,

Bashkëpunimi për vaksinën e koronavirusit mund të ndihmojë në sjelljen e normalizimit të lidhjeve BE-Rusi, të cilat janë acaruar nga sanksionet e fundit të BE, i tha Sputnik Andrea Picchielli, një anëtar i partisë Lega të Italisë të Mërkurën.

Të martën, BE vendosi sanksione kundër katër zyrtarëve rusë për rolet e tyre në arrestimin e Alexey Navalny. Disa orë më vonë, Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione edhe për disa individë dhe subjekte ruse, gjithashtu.

"Unë konsideroj se në këtë moment nuk është e mundur të kthehemi në normalizimin në marrëdhëniet BE-Rusi derisa Rusia nuk do të ndihet më e hidhëruar dhe e lënë jashtë aspekteve kryesore të vendimeve të sigurisë evropiane. Një mënyrë për të provuar të kesh marrëdhënie më të mira mund të të jetë 'politika e bashkëpunimit të vaksinave' midis BE dhe Rusisë: mund të jetë hapi i parë në një sektor kaq të rëndësishëm për momentin, duke mbajtur jashtë konkurrencës, "tha politikani.

Picchielli kujtoi se Presidenti rus Vladimir Putin dhe kancelarja gjermane Angela Merkel diskutuan perspektivat e prodhimit të përbashkët të vaksinave në janar, i cili, sipas ligjvënësit italian, mund të jetë "një hap i rëndësishëm".

"Shpresoj se nuk do të ketë sanksione të reja ekonomike shtesë kundër Federatës Ruse, siç kërkohet nga vendet Balltike dhe do të dëgjohet zëri i vendeve që po bëjnë thirrje për një qasje më të synuar, duke përjashtuar sanksionet ekonomike, "Tha Picchielli.

Edhe para se sanksionet të zbuloheshin zyrtarisht, Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov tha se marrëdhëniet me BE ishin në një pikë të ulët. Përfaqësuesi i lartë i BE për politikën e jashtme, Josep Borrell, tha në fillim të shkurtit gjatë vizitës së tij në Moskë, se dialogu midis bllokut dhe Moskës ishte në një "ngërç".

Ndërkohë, autoritetet e BE, dhe posaçërisht, Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, janë vënë nën kritika kohët e fundit për ngadalësimin e vaksinimit në bllokun e 27 vendeve, ndërsa prodhuesit po përpiqen të riorganizojnë prodhimin për të përmbushur kërkesën globale.
Vaksina Sputnik V e Rusisë tashmë është aprovuar nga mbi një duzinë vendesh. Në fillim të shkurtit, revista mjekësore e vlerësuar nga kolegët The Lancet publikoi një analizë të ndërmjetme nga prova e fazës 3 të vaksinës ruse, duke treguar efikasitetin e saj prej 91.6 përqind kundër COVID-19 simptomatike.

/argumentum.al