Kancelari austriak: Mungesa e vaksinave rrezikon krijimin e "vendeve të klasit të dytë" brenda BE

Pandemia ka sjellë burime të reja tensioni në bllokun Evropian, duke vuajtur tashmë nga mosmarrëveshjet rreth çështjeve të ndryshme politike të brendshme dhe të jashtme: nga zgjidhja e problemeve të borxhit të disa vendeve anëtare dhe shpërndarja e kuotave të migrantëve, në ndërtimin e marrëdhënieve me Rusinë.

Kancelari austriak Sebastian Kurz ka paralajmëruar për një "përçarje" të mundshme në Bashkimin Evropian për shkak të mospërputhjeve të vazhdueshme në shpërndarjen e vaksinave COVID-19, duke shtuar në një intervistë me Die Welt se situata aktuale rrezikon krijimin e "vendeve të klasit të dytë" brenda bllokut. Këto shtete do të mbeten prapa vendeve të tjera në ritmet e vaksinimit për shkak të mungesës së goditjeve, shpjegon Kurz, duke theksuar domosdoshmërinë e mbylljes së këtij hendeku.

"Ne nuk mund të kemi ndonjë interes në zgjerimin e hendekut brenda Bashkimit Evropian për sa i përket vaksinimit të popullsisë dhe kështu krijimin e vendeve anëtare të klasit të dytë të BE", tha Kurz.

Kancelarja austriake kujtoi se BE ra dakord të shpërndajë të gjitha vaksinat e fituara në mënyrë proporcionale për popullsinë e secilit shtet. Kurz këmbëngul se ky rregull po shkelet sepse disa shtete po marrin goditje jo bazuar në popullsinë e tyre, por bazuar në sa të shtëna ata kanë porositur. Sipas kancelarit, nëse kjo mospërputhje nuk rregullohet, disa shtete të BE do të arrijnë imunitetin e tufave deri në fund të majit, ndërsa të tjerët e marrin atë deri në fund të vitit.

Në dritën e kësaj, Kurz u zotua të ngrejë çështjen së bashku me vendet e tjera të BE që vuajnë nga mungesat e vaksinave, gjatë një samiti virtual të ardhshëm të BE më vonë këtë javë.

"Kjo është një pyetje shumë politike, e cila nuk mund të zgjidhet në një nivel teknik. Prandaj unë do ta ngre këtë çështje së bashku me vendet e tjera anëtare", shtoi kancelarja.
Gjermania më parë hodhi poshtë pretendimet e Austrisë se ajo merr më shumë vaksina sesa duhej. Zyrtarët në Berlin këmbëngulën se mekanizmi i shpërndarjes së vaksinave është transparent dhe thanë se mekanizmi nuk ka nevojë të "rregullohet".

Komisioneri i BE pretendon se blloku ka kapacitet të mjaftueshëm të vaksinave

Ankesa e Kurz në lidhje me mungesat e vaksinave vjen pas deklaratave të diskutueshme nga Komisioneri i Tregut të Brendshëm të BE dhe kreu i forcës detyrë të vaksinave të bllokut, Thierry Breton, i cili pretendoi se BE "nuk ka absolutisht nevojë" për vaksinën ruse Sputnik V. Breton pretendoi se blloku evropian ka kapacitetin për të marrë midis 300 dhe 350 milion doza deri në fund të qershorit dhe është i aftë të arrijë "imunitetin e kontinentit" me vaksinat e regjistruara tashmë.

Deklarata e tij u kritikua nga ligjvënësit nga Franca dhe Greqia, të cilët kritikuan "obsesionin e tij anti-rus" dhe theksoi se furnizimi i vaksinave të BE është "i dëmtuar". Në të njëjtën kohë, Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ra dakord më parë për të filluar procesin e rishikimit të Sputnik V që kërkohet të miratojë blerjet dhe përdorimin e goditjes nga BE./sputniknews

© Argumentum