Putini i thotë Merkel e Macron: Rusia e gatshme për të rivendosur ndërveprimin me BE, nëse sheh interes

Presidenti rus Vladimir Putin i tha kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emmanuel Macron se Rusia ishte e gatshme të rivendoste ndërveprimin normal me BE, nëse ka një interes për këtë, tha Kremlin të Martën.

"U diskutua gjendja e marrëdhënieve midis Rusisë dhe Bashkimit Evropian. Pala ruse përsëriti gatishmërinë e saj për të rivendosur ndërveprimin normal të politizuar me BE, nëse ka një interes reciprok për këtë," thotë deklarata.

Udhëheqësit gjithashtu vunë në dukje respektimin e armëpushimit në Libi, duke e quajtur formimin e një qeverie të vetme kalimtare atje si një hap i rëndësishëm, tha Kremlini.

Palët gjithashtu vunë në dukje se situata në Siri ka vazhduar të stabilizohet dhe se çështjet e sigurimit të ndihmës humanitare të Sirianëve tani ishin shumë të mprehta. Moska ka thënë së fundmi se mungesa e vullnetit politik për të zgjidhur krizën siriane po pengon përpjekjet për t'i kthyer refugjatët sirianë në shtëpitë e tyre. Ushtria ruse ka thënë gjithashtu se militantët që veprojnë në Siri kanë parandaluar largimin e civilëve përmes korridoreve humanitare dhe ndihma humanitare nuk arrin tek njerëzit atje.

Sipas Kremlinit, udhëheqësit folën gjithashtu në favor të ruajtjes dhe zbatimit të Planit të Përbashkët të Përgjithshëm të Veprimit (JCPOA) mbi programin bërthamor iranian.

Administrata e re e SH.B.A.-së është zotuar të ringjallë marrëveshjen e vitit 2015 por nuk ka arritur të bëjë veprimin e parë pajtues. Irani ka insistuar që meqenëse Uashingtoni ishte ai që braktisi marrëveshjen nën administrimin e Trump në 2018, SHBA duhet së pari të heqë sanksionet kundër Republikës Islamike. Teherani gjithashtu ka hedhur poshtë çdo përpjekje për të rinegociuar marrëveshjen fillestare.

Bisedimet u zhvilluan në një atmosferë biznesi dhe të sinqertë, u ra dakord për të vazhduar punën në të gjithë axhendën aktuale, shtoi Kremlini.

Marrëdhëniet midis Moskës dhe BE-së janë acaruar pasi kjo e fundit kishte sanksionuar Prokurorin e Përgjithshëm të Rusisë Igor Krasnov, shefin e Komitetit Hetues Alexander Bastrykin, shefin e Shërbimit të Burgjeve Federale Alexander Kalashnikov dhe shefin e Gardës Kombëtare Viktor Zolotov lidhur me situatën me vloggerin rus Alexey Navalny.

Në një lëvizje të koordinuar disa orë më vonë, SH.B.A. vendosi sanksione ndaj shtatë zyrtarëve të lartë rusë.

Navalny u kthye në Moskë nga Gjermania në janar pas trajtimit për dyshimin e helmimit dhe u arrestua pas mbërritjes në Aeroportin Ndërkombëtar të Sheremetyevo. Pas pak, një gjykatë në Moskë shfuqizoi dënimin me kusht të Navalny në çështjen e mashtrimit të Yves Rocher 2014 për shkelje të shumta të provës dhe e zëvendësoi atë me një dënim me burg 3.5 vjet.

Përpara se sanksionet të zbuloheshin zyrtarisht, Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov tha se marrëdhëniet me BE ishin në një pikë të ulët. Përfaqësuesi i Lartë i BE për Punët e Jashtme Josep Borrell, nga ana e tij, përshkroi marrëdhëniet dypalëshe si në një "ngërç" gjatë vizitës së tij në Moskë në fillim të shkurtit.