Shtëpia e Bardhë e Biden dëshiron të shmangë konfrontimin publik me Izraelin për Iranin

Gjatë administratës së Obamës, presidenti amerikan dhe kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu kishin një marrëdhënie të tensionuar, veçanërisht për shkak të lëvizjes së Obamës për të shkruar traktatin e Planit të Përbashkët të Përgjithshëm të Veprimit (JCPOA) të vitit 2015, i njohur gjithashtu si marrëveshja bërthamore e Iranit. Marrëveshja u kundërshtua me forcë nga Tel Aviv, duke e quajtur atë "një gabim historik".

Administrata e Biden synon të shmangë çdo ballafaqim publik midis Uashingtonit dhe Tel Aviv rreth Iranit, i tha i dërguari i Departamentit të Shtetit të SHBA, Rob Malley, Axios, sipas një raporti të së Mërkurës.

I dërguari tha se bisedime të gjera me zyrtarë izraelitë janë zhvilluar, pasi administrata e Biden është "e përkushtuar të jetë konsultative dhe transparente" me Tel Aviv.

Të enjten, një raund i parë bisedimesh mbi Iranin do të zhvillohet përmes videokonferencës midis këshilltarit të sigurimit kombëtar Jake Sullivan dhe homologut të tij izraelit, Meir Ben-Shabbat. Zyrtarët izraelitë, sipas Axios, planifikojnë të përdorin takimin e parë për të paraqitur të dhënat e tyre të inteligjencës mbi programin bërthamor të Teheranit dhe të shohin nëse interpretimet e SH.B.A. dhe Izraelit përputhen.

"Ne jo gjithmonë jemi dakord, por bisedimet janë jashtëzakonisht të hapura dhe pozitive. Ndërsa mund të kemi interpretime dhe pikëpamje të ndryshme për atë që ka ndodhur në 2015-2016, asnjëri prej nesh nuk dëshiron ta përsërisë atë, "tha Malley.

Ai me sa duket iu referua marrëdhënieve të tensionuara midis Uashingtonit dhe Tel Aviv gjatë mandatit të ish Presidentit të SHBA Barack Obama, i cili nuk gëzonte një mirëkuptim me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu në atë kohë.

Të dy udhëheqësit nuk ranë dakord mbi disa çështje, veçanërisht një mënyrë për të zgjidhur konfliktin izraelito-palestinez dhe zbatimin e marrëveshjes bërthamore me Iranin.

JCPOA u shkrua në 2015 nga administrata Obama, Irani dhe gjashtë nënshkrues të tjerë: Kina, Franca, Rusia, Mbretëria e Bashkuar, Bashkimi Evropian dhe Gjermania. Marrëveshja që parashikonte që Irani të shkallëzonte përsëri programin e tij bërthamor në këmbim të lehtësimit të sanksionit shkaktoi kundërshtim të ashpër nga Netanyahu, i cili e etiketoi atë "një gabim historik" dhe denoncoi publikisht përpjekjet e Obamës ndaj tij.

“Kjo është një marrëveshje e keqe, një marrëveshje shumë e keqe. Ne jemi më mirë pa të, "tha kryeministri izraelit në fjalimin e tij në Kongres në atë kohë.

Tel Aviv vazhdimisht ka shprehur frikën se Teherani po zhvillon një armë bërthamore, pavarësisht se republika Islamike deklaroi se programi i saj bërthamor mbetet ekskluzivisht paqësor, edhe pasi pasardhësi i Obamës, Donald Trump, tërhoqi në mënyrë të njëanshme SHBA nga JCPOA në 2018.

Aktualisht, administrata e Biden ka shprehur synimin e saj për të ringjallur marrëveshjen bërthamore, duke i bërë thirrje Teheranit të kthehet në angazhimet e marrëveshjes, nga e cila u largua pas tërheqjes së Trump. Irani këmbëngul që Uashingtoni të bëjë hapin e parë duke hequr sanksionet e tij kundër vendit.

Javën e kaluar, ministri i jashtëm i Izraelit, Gabi Ashkenazi, tha gjatë një konferencë me ambasadorët izraelitë jashtë vendit se ishte arritur një mirëkuptim midis Uashingtonit dhe Tel Aviv mbi të ashtuquajturën "politikë pa befasi", që do të thoshte që SH.B.A. do të njoftonte Izraelin para lëviz në lidhje me Iranin.