‘Unë nuk jam një vrasës’: Kryeministri i Sllovakisë thotë se nuk do të heqë dorë nga vaksina ‘cilësore’ Sputnik V vetëm sepse është bërë në Rusi

Ne jemi një pjesë integrale e BE, por megjithatë nuk mund ta refuzoj [mundësinë] për të shpëtuar njerëzit tanë me një vaksinë cilësore vetëm sepse është bërë në Rusi ... Unë nuk jam vrasës.

Kryeministri Sllovak Igor Matoviç ka hedhur poshtë mundësinë e kthimit të furnizimeve të Sputnik V në Rusi, duke thënë se goditja efektive do të përdoret për të shpëtuar jetë në vend pa marrë parasysh ndarjen në qeveri.
"Sputnik nuk po kthehet në Rusi," shkroi Matoviç në një postim në Facebook, me shkronja të mëdha.

Kryeministri kujtoi se si ai u quajt "ndihmës i Putinit" i cili meriton një vend në "sallën e turpit" pasi grupi i parë i Sputnik V arriti në vend në fillim të kësaj jave, ndërsa vetë vaksina mori etiketime të tilla si një "armë gjeopolitike e Rusia ”dhe një mjet në“ luftën hibride ”të Kremlinit.

Sidoqoftë, ai theksoi që kundërshtarët e tij disi papritmas "heshtën " pasi Fondi Rus i Investimeve Direkte (RDIF), i cili bankrolizon prodhimin dhe shpërndarjen e Sputnik V, ofroi të marrë vaksinën përsëri pa ndonjë sanksion kundër Bratislavës për shkak të të gjitha urrejtjes që po bëhej.

Sllovakia u bë vendi i dytë i Bashkimit Evropian pas Hungarisë që regjistroi Sputnik V mes mungesave të goditjeve Pfizer, Moderna dhe AstraZeneca të miratuara nga Brukseli. Vaksina ruse, e cila mburret me një efikasitet prej 91 përqind, ende pret të ndriçohet nga rregullatori i bllokut, Agjencia Evropiane e Barnave (EMA). Sidoqoftë, anëtarët lejohen legalisht të importojnë vaksina të tjera për përdorim emergjent nëse ato nuk vijnë nga prodhuesit që janë përfshirë tashmë në planin e unifikuar të prokurimit të BE-së për imunizim.

Tensionet u rritën në qarqet politike të Sllovakisë pasi dërgesa e parë me 200,000 doza të Sputnik V u dërgua në vend të hënën dhe Matovic vetë e mirëpriti atë në aeroport. Kryeministri tha se ai vendosi të blinte 2 milion të shtëna të goditjes ruse pa pritur miratimin e EMA, të cilën partnerët e tij të koalicionit kërkuan, sepse "nuk kishte kohë për të humbur, ka një mungesë vaksinash në vend".

Me sa duket e shqetësuar se marrëveshja mund të zemërojë Brukselin, Presidentja Sllovake Zuzana Caputova sulmoi Matoviç për mos pritjen e regjistrimit zyrtar të Sputnik V në BE. Ministri i Jashtëm Ivan Korcok shpërtheu blerjen, duke thënë se ishte një gabim, me komentin e "luftës hibride" që përmendi Kryeministri gjithashtu që vinte prej tij. Dy zëvendëskryeministra paralajmëruan se partitë e tyre mund të përfundojnë të heqin dorë nga qeveria e koalicionit me katër parti mbi kontratën e Sputnik V dhe mënyrën se si ata u trajtuan nga Matoviç.

Sllovakia ka më shumë se 320,000 raste të konfirmuara të Covid-19 dhe mbi 7,600 vdekje që nga fillimi i pandemisë. Situata epidemiologjike është përkeqësuar kohët e fundit në vendin me 5.5 milion banorë dhe u fajësua për llojet e reja, më ngjitëse të virusit. Matoviç më parë e përshkroi situatën si "kriza më e rëndë që nga Lufta e Dytë Botërore".

/argumentum.al