Greqi-Turqi/ Përballja mes Dendias dhe Çavusoglu në konferencën për shtyp

Ministrat e jashtëm grekë dhe turq Nikos Dendias dhe Mevlut Çavusoglu përshëndetën rinisjen e bisedimeve eksploruese midis Athinës dhe Ankarasë dhe bënë thirrje për një de-përshkallëzim të tensionit, por të dy qëndruan në pozicionin e tyre mbi çështjet kryesore që ndanin të dy palët në një konferencë shtypi jashtëzakonisht të sinqertë pas tyre takim në Ankara të Enjten.

"Ka hapësirë të konsiderueshme për një përmirësim në lidhjet dypalëshe," tha Dendias. "Greqia dhe Turqia janë të destinuara të jetojnë së bashku në një rajon me shumë probleme komplekse," tha ai, duke theksuar se përparimi nuk mund të arrihet nëse nuk ka një "de-përshkallëzim të veprimeve dhe komenteve ndezëse".

"E di që kemi një rrugë të gjatë përpara, por shpresoj që sot të mund të bëjmë një hap përpara," tha Dendias, duke ftuar Çavusoglu në Athinë dhe duke treguar mundësinë e një takimi midis Kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis dhe Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan .

Sidoqoftë, Dendias gjithashtu hodhi poshtë shkeljet "konstante" turke të hapësirës ajrore Greke dhe Ligjin e Detit, duke paralajmëruar Ankaranë se veprimet e saj në Egje dhe Mesdheun Lindor po minojnë aspiratat e saj për anëtarësim në Bashkimin Evropian. "Nëse kjo është ajo që Turqia dëshiron - dhe unë sigurisht shpresoj që ta bëjë - atëherë ajo duhet të fillojë të respektojë Ligjin e Detit," tha Dendias, duke vazhduar të nënvizojë kërcënimin e sanksioneve.

Cavusoglu ishte po aq i sinqertë në komentet e tij, duke thënë se "ndryshimet mbeten" midis dy palëve mbi Egjeun dhe të drejtat e energjisë në Mesdheun Lindor dhe duke mbrojtur sondazhet sizmike të Turqisë si "plotësisht ligjore".

Ai gjithashtu hodhi poshtë komentet e Cavusoglu mbi sanksionet e mundshme të BE si "të papranueshme". "Ju nuk prisnit që unë të veproja sikur asgjë nuk po ndodh në Egje dhe Mesdheun Lindor," tha Dendias në përgjigje të paralajmërimit.

Ministri i jashtëm turk përsëriti gjithashtu thirrjet për çmilitarizimin e disa ishujve grekë në Egje, duke thënë në përgjigje të komenteve të Dendias në lidhje me shkeljet e Traktatit të Lozanës që "ju paraqitni vetëm atë që ju përshtatet."

"Nëse akuzoni rëndë vendin tim dhe njerëzit përpara shtypit, unë duhet të jem në gjendje të përgjigjem për këtë," u përgjigj Cavusoglu. “Nëse doni të vazhdoni tensionet tona, ne mundemi. Nëse hyjmë në akuza të ndërsjella këtu, kemi shumë për t’i thënë njëri-tjetrit. ”

Dendias u takua më herët me Erdoganin, i cili propozoi një samit në Mesdheun Lindor.