Kancelarja gjermane Merkel ka dalë në mbrojtje të Nord Stream 2: Mosmarrëveshjet e nivelit të BE-së për tubacionin Rezultati i Luftës Politike

Ndërtimi i mega-projektit energjetik ruso-perëndimor të energjisë ka vazhduar me shpejtësi, përkundër tensioneve të përshkallëzuara midis Moskës, SHBA dhe aleatëve të saj të NATO-s në muajt e fundit. Zyrtarë të lartë gjermanë e kanë karakterizuar projektin si një element thelbësor për të siguruar sigurinë e energjisë së Berlinit për "brezat" që do të vijnë.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka dalë në mbrojtje të Nord Stream 2 dhe furnizimet e gazit rus në përgjithësi, duke treguar se Berlini vazhdon të favorizojë projektin, pavarësisht nga pozicioni i disa kombeve të tjera evropiane.

"Unë jam në dijeni të polemikave në lidhje me Nord Stream 2, unë e di pozicionin e shumë vendeve anëtare të PACE [Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës]", tha Merkel, duke folur në një seancë pranverore virtuale të PACE të martën.

“Si Bashkim Evropian, kemi ardhur në një pozicion të përbashkët duke modifikuar direktivën e gazit për të autorizuar këtë tubacion. Unë do të doja të theksoja se gazi nga Nord Stream 2, i cili ende nuk rrjedh, nuk është më keq sesa gazi nga Nord Stream 1, gazi që arrin përmes tranzitit përmes Ukrainës, ose gazi që vjen nga Rusia përmes Turqisë, "tha kancelarja

Merkel sugjeroi që ajo të kishte "përshtypjen" se konflikti rreth Nord Stream 2 ishte shumë më i madh se vetë tubacioni, dhe në vend të kësaj pjesë e një "lufte politike" më të gjerë lidhur me mosmarrëveshjet e shumta midis Rusisë dhe BE.

"Ne mund të shohim këtu një konflikt që është shumë më i gjerë dhe i përqendruar në pyetjen se sa duam të mbështesim tregtinë me Rusinë, veçanërisht në sektorin e energjisë," tha Merkel. Ajo theksoi se Berlini kishte siguruar rolin e Ukrainës si një komb tranzit për shpërndarjen e gazit rus në Evropë, duke i garantuar kombit miliarda dollarë në të ardhurat e tranzitit shumë të nevojshme edhe pasi Nord Stream 2 të jetë i plotë.

Komentet e kancelares erdhën pas një propozimi nga ish presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk të hënën për të "ndaluar Nord Stream 2" për t'i dhënë fund "agresionit rus kundër Ukrainës". Shtetet e Bashkuara, të cilat tashmë e kanë goditur projektin me dy raunde sanksionesh, gjithashtu kanë kërcënuar kohët e fundit se do të vendosin kufizime të reja, ndërsa politikanët gjermanë të opozitës e kanë ndjekur Merkel për këtë çështje në vendin e saj të lindjes.

Lufta në Evropë, Lufta në Gjermani

Nord Stream 2 është bërë një çështje kryesore e debatit në zgjedhjet e ardhshme federale gjermane, të cilat do të zhvillohen në shtator. Sfiduesit e koalicionit të madh të qeverisë së udhëhequr nga Bashkimi Demokristian i Merkelit, duke përfshirë të Gjelbrit, i kanë bërë thirrje Berlinit të marrë një "qëndrim të ashpër ndaj Rusisë" dhe të heqë tërësisht projektin Nord Stream 2. Kryetarja e të Gjelbërve, Annalena Baerbock, u emërua si kandidate e partisë për kancelare të hënën, një javë pasi një grup i veçantë mjedisor që e quante veten 'Environment Action Germany' ngriti një proces gjyqësor në një gjykatë të Hamburgut duke sfiduar vlefshmërinë e një leje federale që lejon Nord Stream Aktivitete ndërtimore të lidhura me 2 në ujërat gjermane.

Si Merkel ashtu edhe paraardhësi i saj, Gerhard Schroeder i Social Demokratëve Gjermanë, e kanë parë Nord Stream 2 si një alternativë efektive dhe miqësore me mjedisin ndaj qymyrit dhe energjisë bërthamore. Në fillim të këtij viti, Schroeder, i cili tani shërben si kryetar në bordin e Nord Stream AG, theksoi se tubacioni i ri do t'i shërbente sigurisë energjetike gjermane për "brezat" që do të vijnë dhe paralajmëroi se Berlini nuk duhet të lejojë veten të ngacmohet në ndryshimin e tij politikën e energjisë sipas urdhrit të Uashingtonit. Shrëder ka akuzuar SHBA për përpjekjen për të torpeduar Nord Stream 2 në favor të gazit fraksionues të SH.B.A., i cili ai tha se nuk ishte "miqësor me mjedisin, i shtrenjtë dhe me cilësi më të dobët se gazi i tubacionit" nga Rusia.

Zyrtarët e kabinetit të Merkel gjithashtu kanë paralajmëruar kundër ndalimit të Nord Stream 2, me Ministrin e Jashtëm Heiko Maas që kohët e fundit e quajti atë një "urë" midis Moskës dhe Evropës dhe duke paralajmëruar se anulimi i ndërtimit të tubacionit do t'i sillte Rusinë dhe Kinën më afër.

Nord Stream 2 është mbi 95 përqind i kompletuar. Projekti i tubacionit prej 10.5 miliardë dollarësh, 1,230 km shkon nga Vyborg, Rusi në Greifswald, Gjermania verilindore përgjatë fundit të Detit Baltik. Sapo të përfundojë, rrjeti i ri i tubacionit do të dyfishojë kapacitetin e rrjetit ekzistues Nord Stream, i cili erdhi në internet në 2011, nga 55 miliardë metra kub gaz në vit në 110 miliardë metra kub gaz në vit.

Gazprom i Rusisë, Uniper dhe Wintershall i Gjermanisë, OMV e Austrisë, Engie e Francës dhe shqetësimi anglo-holandez i naftës Shell janë partnerë në këtë projekt./sputniknews-argumentum.al