Kremlini: Nëse Ukraina fillon një luftë të plotë, Rusia do të detyrohet të mbrojë qytetarët e saj. Nuk do të lejojmë një "Srebrenicë" në Donbass

Një kthim në luftime të ashpra në Ukrainën Lindore do të përbënte një krizë në pragun e Rusisë, ka thënë zëdhënësi i Presidentit Vladimir Putin, duke argumentuar se Moska mund të detyrohet të ndërhyjë për të parandaluar përkeqësimin e një situate të tillë.

Dmitry Peskov u tha gazetarëve të Premten se kishte pasur një seri përshkallëzimesh shqetësuese në ditët e fundit midis forcave të Kievit dhe militantëve separatistë në Donbass. "Situata në vijën e kontaktit në Ukrainë është jashtëzakonisht e paqëndrueshme," tha ai. "Dinamika e zhvillimit të kësaj gjendje pune dhe sjellja e palës ukrainase, krijon rrezikun e rifillimit të armiqësive në shkallë të plotë."

Zëdhënësi i Kremlinit shtoi se një shpërthim i tillë do të përbënte një kërcënim për sigurinë e Rusisë dhe se do të mendonte për ndërmarrjen e hapave për ta parandaluar këtë, "në rast se rifillojnë luftimet". Nëse kjo do të ndodhte, Peskov tha, “asnjë vend në botë nuk do të rrinte mënjanë. Dhe të gjitha vendet, përfshirë Rusinë, do të merrnin masa për të parandaluar përsëritjen e tragjedive të tilla ".

Zyrtari gjithashtu u bëri jehonë pretendimeve nga Putini se kishte potencial për një "katastrofë njerëzore, të ngjashme me Srebrenicen". Masakra vlerësohet gjerësisht si një nga episodet më të përgjakshme në periudhën e pasluftës, duke ardhur në kulmin e Luftës së Bosnjës, në mes të shpërbërjes së Jugosllavisë.

I shtyre nga krahasimi, ai tha se kishte ngjashmëri "në bazë të veprimeve të pakontrolluara të njësive të ndryshme të forcave të armatosura të Ukrainës, në bazë të dominimit të ndjenjave nacionaliste dhe në bazë të nxitjes së urrejtjes absolute ndaj popullsisë së republikat e vetëshpallura të Donbass. ”

Të enjten, Zëvendës Shefi i Shtabit i presidentit rus, Dmitry Kozak, tha se Rusia do të detyrohej të mbronte banorët e rajonit Donbass nëse Kiev do të niste një ofensivë të plotë ndaj republikave të shkëputura Donetsk dhe Lugansk. “Gjithçka varet nga shkalla e luftimeve. Nëse ka, siç thotë presidenti, një Srebrenice, ne do të detyrohemi të ngrihemi për veten tonë, "tha ai.

Diplomatët amerikanë dhe rusë zhvilluan bisedime emergjente në fillim të kësaj jave në një përpjekje për të hequr dorë nga konflikti në rajon. Zëvendës Ministri i Jashtëm rus Sergey Ryabkov u tha gazetarëve të martën, "Ne kemi pasur kontakte me administratën e SH.B.A. mbi situatën në Donbass dhe ne i kemi shpjeguar në mënyrë shteruese palës së tyre se çfarë po ndodh." Ai shtoi se retorika nga kombet perëndimore mbi Ukrainën ka nxitur tensione dhe se "Uashingtoni duhet të shqetësohet për pasojat e kësaj politike të koordinuar".

Në të njëjtën kohë, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA Ned Price paralajmëroi se Uashingtoni kishte parë raporte "të besueshme" të Rusisë që grumbullojnë trupa pranë kufirit të përbashkët dhe lëshoi një "thirrje Rusisë që të përmbahet nga veprimet shkallëzuese".

Sidoqoftë, Peskov ka mohuar që vendosja e forcave të armatosura është një pararendës i luftës, duke thënë se ajo nuk duhet të shkaktojë "shqetësimin më të vogël" për asnjë kombe fqinje, duke pasur parasysh "Rusia nuk përbën kërcënim për asnjë vend në botë", përfshirë Ukrainën.

Në vend të kësaj, ai pretendoi se ishte thjesht një përgjigje ndaj "rritjes së aktivitetit të forcave të armatosura të vendeve të NATO-s, shoqatave të tjera dhe vendeve individuale"./RT-Argumentum.al