Lavrov: India, Rusia besojnë se Aleanca Ushtarake si "NATO Aziatike" do të jetë kundërproduktive

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov përfundoi vizitën e tij dy-ditore në Indi të martën pas bisedimeve me homologun e tij indian S. Jaishankar në New Delhi. Diskutimet u përqëndruan kryesisht në procesin e paqes afgane.

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov ka hedhur poshtë kategorikisht raportet spekulative të mediave që sugjerojnë një aleancë të mundshme ushtarake midis Moskës dhe Pekinit në të ardhmen e afërt. Lavrov tha se India dhe Rusia besojnë se këto lloj aleancash ushtarake janë joproduktive.

"Marrëdhëniet tona [me Pekinin] janë më të lartat në histori, por këto marrëdhënie nuk ndjekin qëllimin e krijimit të një aleance ushtarake," tha Lavrov gjatë një konferencë shtypi në New Delhi pas bisedimeve me homologun e tij indian S. Jaishankar.

Në të njëjtën kohë, Lavrov deklaroi se ai gjithashtu dëgjoi për aleanca pro-ushtarake që po promovohen në Lindjen e Mesme dhe Azi.

"Nga rruga, ne kemi dëgjuar spekulime në lidhje me aleancën pro-ushtarake në lidhje me marrëdhëniet jo vetëm të Rusisë dhe Kinës, por gjithashtu kemi dëgjuar për një aleancë të tillë që pretendohet të promovohet Lindja e Mesme-NATO, ne gjithashtu kemi dëgjuar për Aziatiko-NATO. Miqtë tanë indianë kanë të njëjtën gjë pozicioni si ne. Ne besojmë se kjo [aleancë ushtarake] është joproduktive dhe ne jemi të interesuar në bashkëpunim gjithëpërfshirës që është për diçka dhe jo kundër diçkaje, "tha ai.

Termi " Nato Aziatike " është shpikur nga disa analistë dhe media për të përshkruar Dialogun e Sigurisë Kuadër në të cilin India është një vend anëtar i rëndësishëm së bashku me SH.B.A., Japonia dhe Australia. Quad kuptohet në formën e tij aktuale të jetë një aleancë anti-Kinë, megjithatë, ajo nuk ka asnjë deklaratë zyrtare të mbrojtjes së përbashkët kolektive si NATO.

Talibanët janë pjesë e shoqërisë afgane’

Takimi midis Jaishankar dhe Lavrov vjen në sfondin e një manovrimi diplomatik të shpejtë në procesin e paqes afgane. Administrata e Biden po shtyn Presidentin Afganistan Ashraf Ghani dhe Talibanët që të arrijnë një marrëveshje paqësore në mënyrë që të mund të tërheqë 2500 trupat e mbetura Amerikane nga vendi i shkatërruar nga lufta.

"Lëvizja Talibane është pjesë e shoqërisë Afgane dhe vendimet për zgjidhjen në Afganistan duhet të parashikojnë pjesëmarrjen e të gjitha grupeve politike, etnike dhe fetare në Afganistan, përndryshe nuk do të jetë e qëndrueshme," tha Lavrov ndërsa ishte ulur pranë Jaishankar.

"Dhe kjo zgjidhje duhet të pasqyrojë një ekuilibër interesash të të gjitha grupeve politike, etnike dhe fetare, përfshirë përfaqësimin e tyre në strukturat qeverisëse," shtoi ai.

Burime qeveritare në New Delhi thanë për Sputnik se pala indiane përcolli rezervat e saj në lidhje me talebanët gjatë bisedimeve me Lavrov.

Lavrov është planifikuar të takojë Kryeministrin e Pakistanit Imran Khan dhe Ministrin e Jashtëm Shah Mehmood Qureshi në Islamabad të Martën pasdite. Kjo është vizita e tij e parë në Pakistan në nëntë vjet dhe pritet që të dy vendet të diskutojnë gjatë procesin e paqes në Afganistan. Lavrov nënvizoi se ai respekton të drejtën e Indisë për të diversifikuar marrëdhëniet ushtarake dhe të mbrojtjes me vendet e tjera.

Bashkëpunimi ushtarak do të vazhdojë

Lavrov dhe Jaishankar anashkaluan pyetjet mbi dorëzimin e S-400 dhe sanksionet e mundshme amerikane, megjithatë, të dy palët riafirmuan angazhimin e tyre për të rritur bashkëpunimin ushtarak.

“Ne përsëritëm angazhimin tonë për bashkëpunim ushtarako-teknik. Ne kemi një komision ndërqeveritar për bashkëpunimin ushtarak-teknik. Ajo ka planet e saj dhe kjo përfshin diskutimin e prodhimit shtesë të pajisjeve ushtarake ruse në territorin indian, "nënvizoi Lavrov në një përgjigje të një pyetje nëse do të ketë ndonjë ndikim në bashkëpunimin ushtarak për shkak të kërcënimit të sanksionit të Amerikës./sputniknews-argumentum.al/