Moska beson se lufta në Donbas kundër Ukrainës mund, dhe duhet të shmanget, thotë Ministri i Jashtëm rus

Një luftë në Donbas kundër Ukrainës mund dhe duhet të shmanget, tha Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov në një intervistë për mediat ruse.

"Nëse kjo varet nga ne dhe nga milicët [Donbas], për aq sa ne mund të kuptojmë qasjet e tyre parimore, atëherë lufta mund dhe duhet të shmanget," tha Lavrov, duke komentuar gjasat e luftës në dritën e faktit se më shumë se gjysmë milioni banorë të Donbas morën shtetësinë ruse.

“Nëse flasim për palën ukrainase, për anën e [Presidentit Volodymyr] Zelenskyy, unë nuk do të përpiqem ta marr me mend, sepse sipas shenjave të jashtme, gjëja kryesore për të është të qëndrojë në pushtet, dhe ai është i gatshëm të paguajë çdo çmim, duke përfshirë kënaqësinë e neo-nazistëve dhe ultra-radikalët që vazhdojnë të deklarojnë milicët e Donbas si terroristë, "tha ai.

Zelensky gjithashtu kishte ofruar më parë për të rritur rolin e Uashingtonit në proces duke sjellë më shumë pjesëmarrës në bisedimet e paqes në Normandi duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe Kanadanë. Kremlini beson se deklarata e Zelenskyy mbi domosdoshmërinë për të futur ndryshime në marrëveshjet e Minskut është një "sinjal shqetësues", tha të hënën zëdhënësi Dmitry Peskov.

Ministria e Jashtme ruse ka vërejtur se Kievi po tërhiqte pajisje dhe armë në vijën e kontaktit në Ukrainën juglindore dhe Bashkimi Evropian mbyll sytë ndaj qëndrimit për një zgjidhje ushtarake të konfliktit në Donbas.

Republika Popullore e vetëshpallur Donetsk gjithashtu raportoi një rritje në numrin e sulmeve nga forcat ukrainase të sigurisë në fund të Marsit. Kreu i republikës Denis Pushilin nuk përjashtoi mundësinë e një sulmi në shkallë të plotë nga Kievi ndaj Donbas, duke theksuar se "Ukraina ka gjithçka gati për këtë".

Në prill 2014, autoritetet ukrainase filluan një operacion ushtarak kundër republikave të vetëshpallura Donetsk dhe Luhansk (DPR dhe LPR) në Donbass, të cilat shpallën pavarësinë pas grushtit të shtetit në Ukrainë në shkurt 2014. Sipas të dhënave të fundit të KB , rreth 13,000 njerëz humbën jetën në konflikt.

/argumentum.al