Presidenti i Ukrainës fton Putin të takohen në rajonin e luftës për bisedime

Z. Putin, unë jam gati të shkoj edhe më tej dhe ju ftoj të takohemi kudo në Donbas të Ukrainës, ku ka luftë”, u shpreh presidenti i Ukrainës.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy sfidoi të martën homologun e tij rus Vladimir Putin për ta takuar atë në rajonin Donbass të Ukrainës lindore për bisedime mbi përfundimin e konfliktit atje dhe zbutjen e tensioneve midis dy shteteve.

Lëshimi i ftesës në një adresë video në mbrëmjen e vonë, Zelenskiy gjithashtu nxiti mbështetësit perëndimorë të Kievit të japin "sinjale të qarta" se ata ishin të gatshëm të mbështesnin vendin në ballafaqimin e tij me Rusinë.

Kiev dhe Moska kanë shkëmbyer fajin për përplasjet në rritje në Donbass, ku trupat ukrainase kanë luftuar forcat e mbështetura nga Rusia në një konflikt që Ukraina thotë se ka vrarë 14,000 njerëz që nga 2014.

Ukraina, aleatët e saj perëndimorë dhe NATO e kanë akuzuar Rusinë për një grumbullim "provokues" të trupave në kufirin lindor të Ukrainës dhe në Krime. Rusia nga ana e saj akuzoi Shtetet e Bashkuara dhe NATO për "aktivitet provokues" në rajonin e Detit të Zi.

"Z. Putin: Unë jam gati të shkoj edhe më tej dhe t'ju ftoj të takoheni kudo në Donbass ukrainas, ku ka një luftë," tha Zelenskiy.

Ngecja e ka shtyrë Ukrainën të nxisë vendet anëtare të NATO-s të pranojnë Ukrainën në aleancën ushtarake. Ai gjithashtu i bëri thirrje Bashkimit Evropian të vendosë sanksione të reja ekonomike ndaj Moskës por pranoi se BE mund të mos ishte e gatshme ta bënte akoma.

"Qytetarët tanë kanë nevojë për sinjale të qarta se në vitin e tetë të luftës, një vend që është një mburojë për Evropën me koston e jetës së saj, do të marrë mbështetje jo vetëm si partnerë, nga tribunat, por si lojtarë në të njëjtën skuadër, drejtpërdrejt në fushë, sup më supe, "tha Zelenskiy.

Ukraina dëshiron t'i japë fund konfliktit përmes diplomacisë por është e gatshme të mbrojë veten nëse sulmohet, shtoi ai.

©  Argumentum