Sanksionet e SHBA-së/ Rusia përgjigjet me të njëjtën monedhë, dëbon 10 diplomatë amerikanë

Dhjetë diplomatë amerikanë do të duhet të largohen nga Rusia në përgjigje të dëbimit të Uashingtonit të diplomatëve rusë, ka thënë Ministri i Jashtëm Sergey Lavrov, duke shtuar se Moska po shikon mundësi të tjera sanksioni nëse vazhdojnë hapat jo miqësorë.

Lavrov njoftoi lajmin në një konferencë shtypi të Premten, duke shtuar se Moska do të ndalojë fondet e SH.B.A.-së dhe OJQ-të të ndërhyjnë në punët e brendshme të Rusisë. Lavrov shtoi se, me SH.B.A.-të që punësojnë aktualisht 450 staf diplomatik në Rusi dhe Rusia të punësuar 350 në SH.B.A., "Amerikanëve do t'u kërkohet të sjellin numrin e të punësuarve në Rusi në përputhje me numrin e Rusëve në Shtetet e Bashkuara", nëse marrëdhëniet midis dy vendeve do të acarohen edhe më tej.

Lavrov gjithashtu tha se Rusia kishte mundësinë të shkaktonte "masa të dhimbshme" mbi bizneset amerikane, por nuk do të merrte masa në këtë kohë.

Një ditë para njoftimit të Lavrov, Presidenti i SHBA Joe Biden nënshkroi një dekret që sanksionon më shumë se 30 individë dhe organizata ruse për gjoja ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 dhe për përfshirje të supozuar në rastin e spiunazhit kibernetik SolarWinds të vitit të kaluar. Rusia mohon me forcë të dy akuzat./argumentum.al