Rusia tërheq trupat nga vendosja në kufi me Ukrainën

Ministri rus i Mbrojtjes Sergej Shoigu ka njoftuar se trupat e dislokuara në perëndim dhe jug të vendit ditët e fundit së shpejti do të fillojnë të kthehen në bazë, duke thënë se ata tani kanë kaluar testet e gatishmërisë së tyre luftarake.

Shefi i ushtrisë ruse zbuloi të enjten se një numër njësish të ushtrisë së rregullt dhe divizioneve ajrore ishin transferuar në zonë, afër kufirit të përbashkët me Ukrainën, si pjesë e stërvitjeve të papritura ushtarake. Grumbullimi kishte shkaktuar alarm në Kiev dhe u përmend nga kombet perëndimore si një pararendës i mundshëm i një pushtimi, të cilin Kremlini e mohoi vazhdimisht.

Sipas Shoigu, “qëllimet e inspektimit të papritur janë arritur plotësisht. Trupat demonstruan aftësinë e tyre për të siguruar mbrojtje të besueshme të vendit.