San Marino, mikronimi brenda Italisë, shkakton zili me shpejtësi fushata e vaksinave e furnizuar nga Rusia

Vetëm disa javë më parë, kombi i San Marinos ishte në një panik. Ai qëndroi si vendi i vetëm në Evropën Perëndimore pa furnizim me vaksina të koronavirusit. Punonjësit e spitalit të tij, ende të pambrojtur, po kërcënonin të mos hynin më në pavijone kovide. Një parlamentar e quajti situatën "të rrezikshme". Një tjetër tha se pritja e gjatë për vaksinat po kushtonte "jetë njerëzish çdo ditë".

Zgjidhja e San Marinos, thonë udhëheqësit e vendit, ishte nxitur nga ai moment alarmi. Duke kërkuar ndihmë emergjente, ajo iu drejtua Rusisë - dhe Rusia u pergjigj shpejt.

Një grup fillestar i dozave të Sputnik V ishte shpejt në rrugë, i shoqëruar nga policia. Punonjësit e kujdesit shëndetësor morën goditjet e para. San Marino tani pret të mbulojë të gjithë popullsinë e saj të rritur prej 29,000 deri në fund të majit

"Ne thjesht bëmë një zgjedhje nga nevoja", tha ministri i jashtëm i San Marinos, Luca Beccari, në një intervistë.

Por, në lehtësimin e krizës së vet të vaksinave, ky mikronim në majë të kodrës - i cili nuk është anëtar i Bashkimit Evropian - është bërë një petë për një krizë shumë më të madhe që po kalon përtej kufijve të saj. Ndërsa San Marino ka garuar përpara me një vaksinë jo të autorizuar nga BE, Italia dhe shumica e pjesës tjetër të Evropës kanë lëvizur në një zvarritje, me një makinë inokulimi të dëmtuar nga problemet që i ka dhënë përparësi hyrjes së drejtë për anëtarët e bllokut por zgjati periudhën e bllokime, vuajtje ekonomike dhe kapje.

Në rajonet e mbyllura të "zonës së kuqe" italiane që rrethojnë San Marinon, republika e vogël është bërë papritmas shembulli i një qasjeje vetëm, me implikime si për gjeopolitikën ashtu edhe për xhelozitë lokale. Disa politikanë - si dhe kryetarë të bashkive të qyteteve afër San Marinos - thonë se edhe Italia duhet të konsiderojë vaksinat ruse të bëra nga shteti. Ndërkohë, qindra italianë të shqetësuar janë përpjekur më kot të rezervojnë takime në San Marino për Sputnik V. Disa janë përpjekur të fusin numra të rremë të ID të San Marinos në një sistem në internet.

"Pothuajse të gjithë më pyesin, 'A mund ta marr edhe unë?'" Tha Bruno Frisoni, 76 vjeç, një banor i San Marinos. "Unë u them atyre se nuk është e mundur."

Për momentin, pra, strategjia e vaksinave të San Marinos ka krijuar një flluskë alternative të çuditshme në fshatin italian, ku pasuria e dikujt në pandemi varet nga identiteti kombëtar.

Në të dy anët e kufirit mezi të dukshëm midis San Marinos dhe Italisë, njerëzit flasin të njëjtën gjuhë, hanë të njëjtat makarona të mbushura, përdorin të njëjtën monedhë. Njerëzit nga të dy anët kalojnë tek tjetri për punë. Ekonomitë janë shumë të lidhura gjithashtu: Në kohë normale, turistët shkëputen nga plazhet italiane të Adriatikut për udhëtime ditore në San Marino, territori i të cilit është një përzierje e fortesave mesjetare, dyqaneve të parfumeve dhe dyqaneve elektronike pa taksa.

Por tani, thellë në pandemi, ekziston një ndryshim kritik, edhe pse virusi përsëri mbin në të dy anët e kufirit. San Marino ka administruar të paktën një dozë në 27 përqind të njerëzve të saj dhe mund të dalë përfundimisht si një enklavë e mbrojtur ndërsa pjesët e tjera të kontinentit janë ende duke luftuar më të keqen e virusit. Në Itali, ku 12 përqind e njerëzve kanë marrë të paktën një dozë, shumë të rinj do të presin gjatë verës ose vjeshtës për goditjet e tyre, një vonesë e shtuar nga pyetjet në lidhje me sigurinë e vaksinës Oxford-AstraZeneca. E.U., e cila merr dhe autorizon vaksinat në emër të anëtarëve të saj, po rishikon Sputnik V të Rusisë, por procesi ka të ngjarë të zgjasë me muaj.

"Unë e duartrokas San Marinon", tha Domenica Spinelli, kryebashkiaku i Coriano, një qytet 10 milje larg. "Ata gjetën Planin B që Evropa nuk e ka."

Një vaksinë ‘si vodka’

Edhe para se të mbërrinin dozat e vaksinës, San Marino kishte qenë diçka e gabuar pandemike. Me arkat e shtetit bosh, të paaftë për të ofruar subvencione për bizneset e mbyllura, San Marino shpesh hezitonte të ndiqte Italinë në bllokime të vështira. Kur Italia vjeshtën e kaluar kërkoi që restorantet të mbyllen në orën 6 pasdite, San Marino  qëndroi e hapur deri në mesnatë; tani ato italiane janë grila gjithë ditën; San Marino ende shërben drekë.

Akoma, kishte qenë qëllimi i San Marinos - të paktën fillimisht - të mbështetej plotësisht te Italia për vaksinat e saj. Në janar, ajo nënshkroi një marrëveshje në të cilën Roma ra dakord të ridrejtojë një nga çdo 1,700 doza të furnizuara nga Evropa. Kjo dukej se siguronte që San Marino do të vaksinonte me çfarëdo ritmi E.U. do. Marrëveshja, sidoqoftë, kërkoi jo vetëm një nënshkrim nga Italia, por gjithashtu nga Brukseli dhe ofruesit e vaksinave. Dokumentet e vonuan marrëveshjen me gati dy muaj.

"Pasi filluan vonesat, ne e gjetëm veten duke u përballur me një protestë shumë të fortë nga qytetarët," tha Ministri i Shëndetësisë Roberto Ciavatta. "Ne kishim nevojë të ofronim zgjidhje."

San Marino shqyrtoi opsione përveç Sputnik V. Por vaksinat e bëra kineze nuk kishin studime të vlerësuara nga kolegët që tregonin se sa mirë funksiononin. India gjithashtu, u ndje si një "hap në errësirë", tha Ciavatta. Sputnik V kishte një avantazh për disa arsye: Një letër e revistës mjekësore Lancet tregoi se vaksina ishte 91.6 përqind efektive në parandalimin e simptomave të covid-19 dhe plotësisht efektive në ndalimin e rasteve të rënda, duke i dhënë asaj gati efikasitetin e atyre të prodhuara nga Moderna dhe Pfizer. Plus, ishte relativisht e lirë - me afërsisht 10 dollarë për dozë. Dizajni i tij - një vektor adenovirus - e bëri atë të ngjashëm me vaksinat nga AstraZeneca dhe Johnson & Johnson.

Meqenëse San Marino nuk ka ndonjë rregullator të ilaçeve të barasvlefshëm me Administratën e Ushqimit dhe Barnave të Sh.B.A-së ose Agjencinë Evropiane të Barnave, ai thjesht shtroi pyetjen në lidhje me përdorimin e Sputnik V në një komitet të vogël bioetik.

Anëtarët i dhanë dritën jeshile Sputnik V.

Përhapja e dozave - me një TV rus që dokumenton një ditë të hershme në fushatë - e bëri San Marino një pandemi të veçantë në një mënyrë të re:

Eshtë bërë qarku i vetëm i Evropës Perëndimore për të autorizuar Sputnik V.

Megjithëse më shumë se 50 vende të botës tani po marrin Sputnik V, përdoruesit e tjerë në Evropë janë më afër sferës gjeografike të Rusisë - Serbia dhe Moldavia, për shembull. Midis E.U. anëtarë, Hungaria është e vetmja që ka përdorim të autorizuar. Sllovakia dhe Republika Çeke gjithashtu janë shkëputur nga marrëveshja e unifikuar e blerjes së BE-së dhe kanë blerë Sputnik V për popullsinë e tyre; Austria po konsideron një hap të ngjashëm. Disa vende të tjera të Evropës Perëndimore, përfshirë Gjermaninë dhe Italinë, kanë thënë se do të ishin të lumtur të përdornin Sputnik V, por me vërejtjen që së pari duhet të miratohet nga rregullatori i E.U.

Kapaciteti prodhues i Sputnik V është mjaft i vogël sa që vendet do të duhet të krijojnë qendrat e tyre të prodhimit për të përdorur vaksinën në një shkallë masive. Tani për tani, Rusia duket se është më së miri duke dërguar doza në vende si San Marino, ku mund të bëjë një përhapje të madhe edhe me një sasi të vogël të produktit. Rusia fillimisht dha 15,000 doza - të mjaftueshme për të mbuluar 7,500 njerëz - por zyrtarët e San Marinos thonë se ata ndoshta së shpejti do të kërkojnë më shumë.

Igor Pellicciari, një profesor në Universitetin e Urbino në Itali, i cili është gjithashtu një ambasador i San Marinos dhe i konsultuar për marrëveshjen Sputnik V, tha se Moska po vendos vaksinën "si një mjet i butë i energjisë", duke përdorur eksportet për të zgjeruar ndikimin e saj, duke përfshirë në vendet ku ajo shihet me kujdes ose nën sanksione.

"Ashtu si vodka në vitet 1970," tha ai. "Kjo është pasuria më e fortë që ka Rusia."

Duke shpresuar në fundin e pandemisë

Zyrtari më i lartë i shëndetit në San Marino, Agostino Ceccarini, thotë se vaksina po funksionon qartë. Askush në mesin e më shumë se 7,000 që e kanë marrë atë nuk ka përfunduar me një formë të rëndë të covid-19. Megjithëse vendi tani po merr gjithashtu një rrjedhje të dozave të Pfizer nga marrëveshja e tij me Italinë, Sputnik V përbën 85 përqind të goditjeve të administruara të San Marinos.

Ceccarini thotë se dozat ruse e kanë mbajtur spitalin e vetëm të vendit të mos shpërthejë, sepse ato kanë mbrojtur popullsinë e moshuar në një kohë kur një valë e tretë e ashpër, e drejtuar nga një variant i ri britanik më i transmetueshëm dhe me më shumë vdekjeprurës, ka shkaktuar raste më të tmerrshme.

Pavarësisht fushatës së saj të vaksinimit, situata e San Marinos mbetet kritike. Shkalla e vdekjes së vendit, megjithëse është e ngjashme me rajonet veriore italiane, është teknikisht më e larta nga çdo komb në botë, sipas Universitetit Johns Hopkins. Dhjetë njerëz kanë vdekur në San Marino gjatë muajit të kaluar, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 84 – vdekje.

"Le të shpresojmë që kjo mund të sjellë pandeminë në një fund", tha pacientja Anna Maria Toccaceli, 75, disa minuta pasi mori dozën e saj të dytë.

"Ne ishim me fat," tha Daniele Ceccoli, 74 vjeç, një pacient tjetër që mori një goditje. "Ky virus, është ende diçka shumë shpërthyese".

Përtej kufijve të San Marinos, të njëjtat presione janë në lojë dhe shtrimet në spital janë në pikën më të lartë gjatë pandemisë. Dallimi në Itali është kuptimi që një pikë përfundimtare ende ndihet e paarritshme.

Në një hotel që ai zotëron 10 milje nga kufiri, Gianmaria Castaldo italiane tha se njerëzit po humbnin shumë shpresë që u rrit me fillimin e fushatës së vaksinimit të Evropës në dhjetor. Pak kanë marrë doza, tha ai, dhe "çdokush që njoh është i infektuar" - duke përfshirë edhe vetën e tij,tha Castaldo i cili ishte duke folur në telefon, ende në izolim pasi u rikuperua nga simptomat.

Ai tha se e shikoi San Marinon me pak zili. Ai shqetësohej se ritmi i ngadaltë i vaksinimeve në Itali po rrezikonte sezonin turistik. Ai tha se hoteli i tij nuk mund të mbijetonte një vit tjetër si ai i fundit - kur fitoi një të katërtën e të ardhurave të zakonshme. Ai tha se shqetësohej, mbi të gjitha, për babanë e tij, Vittorio, një 59-vjeçar me të cilin ndan biznesin, i cili përfshin gjithashtu tre prona të tjera.

Castaldo tha se nuk i interesonte vërtet se çfarë vaksine ai ose babai i tij morën, për sa kohë që vinte shpejt.

"Nëse zgjidhja është një vaksinë ruse, le ta marrim", tha ai.

https://www.washingtonpost.com/world/interactive/2021/sanmarino-covid-vaccine-sputnik/

Përshtati në shqip: argumentum.al

© Argumentum