Tensionet SHBA-Rusi/ Biden fton Putinin të takohen në një "vend të tretë"

Biden fton Putinin të takohen  mes përkeqësimit të lidhjeve midis Rusisë dhe SHBA, ndërsa anijet luftarake amerikane janë drejtuar  për në Detin e Zi

Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij amerikan, Joe Biden, në një bisedë telefonike, të zhvilluar më 13 prill,  kanë diskutuar per  tensionet në Ukrainë, çështjet e sigurisë dhe nevojën për kontrollin e armëve bërthamore, dhe propozon një takim zyrtar në "një vend të tretë".

Në një deklaratë të botuar të martën, zyrtarët amerikanë konfirmuan se të dy udhëheqësit kishin folur për "një numër çështjesh rajonale dhe globale". Si pjesë e bisedimeve, Biden u tha të ketë "shprehur shqetësime mbi ndërtimin e papritur ushtarak të Rusisë" në Gadishullin e Krimesë dhe përgjatë kufirit me Ukrainën, duke i bërë thirrje Moskës "për të de-përshkallëzuar tensionet".

Shkëmbimi vjen mes frikës së përhapur se luftimet në rajonin Donbass midis forcave të Kievit dhe luftëtarëve nga republikat e vetëdeklaruara të mbështetura nga Moska mund të derdhen në një konflikt të plotë. Bllokimi i ri pason një mobilizim në shkallë të gjerë të trupave dhe materialeve nga Kievi, i cili bëri që Rusia të forconte praninë e saj ushtarake pranë kufirit të saj Perëndimor.

Disa në Perëndim kanë pohuar se Moska mund të planifikojë të pushtojë Ukrainën, por pretendime të tilla janë takuar me shkarkime nga zyrtarët rusë. Ndërkohë, në një lëvizje të interpretuar gjerësisht si një mbështetje për Ukrainën, Uashingtoni thuhet se ka dërguar dy anije luftarake në Detin e Zi.

Marrëdhënia midis presidentit të ri të SHBA dhe Putin është tepër e tensionuar. Në mes të marsit në një intervistë televizive, Biden u përgjigj, "Po" kur u pyet nëse mendonte se Putini ishte një "vrasës"./argumentum.al