Turqia mbështet perspektivën e Ukrainës për në NATO dhe politikën e Krimesë, thotë se bashkëpunimi i industrisë ushtarake me Kievin "nuk synon hapa kundër vendeve të treta"

Ankaraja ka mbështetur perspektivën e Ukrainës për t'u bashkuar me NATO-n dhe u zotua të zgjerojë bashkëpunimin e industrisë së mbrojtjes si dhe "koordinimin e hapave" me Kievin për të rimarrë Krimenë, ndërsa këmbëngul gjithashtu se nuk kërkon të marrë hapa kundër vendeve të treta.

"Qëllimi ynë kryesor është që Deti i Zi të vazhdojë të jetë një det i paqes, qetësisë dhe bashkëpunimit," tha Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan në një konferencë të përbashkët shtypi pas bisedimeve tre-orëshe me udhëheqësin ukrainas Volodymyr Zelensky në Stamboll të  shtunen.

Presidenti turk tha se Ankaraja nuk dëshiron "përshkallëzim" në rajon "në asnjë mënyrë" dhe bëri thirrje për një zgjidhje paqësore të një shpërthimi aktual midis ushtrisë së Kievit dhe separatistëve në rajonet Donetsk dhe Lugansk të Ukrainës, i njohur kolektivisht si Donbass.

Në të njëjtën kohë, një deklaratë e përbashkët e nënshkruar nga të dy udhëheqësit thotë se Kievi dhe Ankaraja ranë dakord për të rritur bashkëpunimin e mbrojtjes "duke përfunduar aktualisht dhe duke zhvilluar projekte të reja të përbashkëta".

Duke vënë në dukje rëndësinë e bashkëpunimit turko-ukrainas në sferë, Erdogan, megjithatë, pohoi se kjo nuk ishte "në asnjë mënyrë një lëvizje kundër vendeve të treta", duke I’u referuar Rusisë.

Turqia ka shprehur gjithashtu mbështetje për "perspektivën e anëtarësimit të Ukrainës në NATO" dhe të dy kombet u zotuan të ruajnë bashkëpunimin e sigurisë në rajonin e Detit të Zi "përmes mekanizmave dypalësh dhe shumëpalësh, përfshirë NATO."

Zelensky deklaroi se ai beson se Kievi dhe Ankaraja ndajnë të njëjtat "vizione" në lidhje me situatën në zonë, "si në lidhje me vetë kërcënimet dhe mënyrat e përgjigjes ndaj këtyre kërcënimeve".

Në takim, Ankara riafirmoi politikën e saj të gjatë për të mos njohur ribashkimin e Krimesë me Rusinë në 2014 dhe duke rënë dakord të "koordinojë hapat që synojnë rikthimin e integritetit territorial të Ukrainës", duke përfshirë të ashtuquajturin "de-okupim" të gadishullit Krime u bashkua me Rusinë pas një referendumi, të cilin Perëndimi refuzon ta njohë.

Në veçanti, Turqia u zotua të mbështesë të ashtuquajturën Platformë Krime - një lloj forumi diskutimi ndërkombëtar që Kiev kërkon të nisë për të diskutuar një mënyrë të kthimit të territorit.

Bisedimet midis dy presidentëve erdhën midis tensioneve në rritje në Donbass midis ushtrisë së Kievit dhe forcave separatiste, të cilët mbështeten nga Moska. Granatimet dhe betejat me armë rifilluan në vijën e kontaktit, duke rezultuar në viktima të raportuara nga të dy palët.

Kremlini e ka përshkruar situatën si "mjaft të frikshme", ndërsa mbështetësit e Kievit në Uashington akuzuan Moskën për grumbullimin e trupave në kufirin me Ukrainën dhe e nxitën atë të përmbahej nga veprimet "shkallëzuese". Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se lëvizjet e trupave ruse janë pjesë e zhvendosjeve rutinë dhe vuri në dukje se Rusia dëshiron të vëzhgojë një "rajon të trazuar si Ukraina".

Në rast se shpërthejnë armiqësi në shkallë të plotë, të gjitha kombet, përfshirë Rusinë, do të duhet të marrin masa për të shmangur gjakderdhjen e mundshme, tha Peskov të Premten, duke shtuar se rifillimi i një lufte civile në Ukrainë do të përbënte "një kërcënim për sigurinë e Rusisë"./argumentum.al