Uashingtoni nuk do të lejojë Nord Stream 2 të hyjë në rrugën e marrëdhënieve të SHBA me Gjermaninë, thotë Sekretari i Mbrojtjes

Muajin e kaluar, Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken tha se Uashingtoni thjesht dëshiron që aleatët e tij të kuptojnë pozicionin e tij për tubacionin Nord Stream 2 dhe se është "për të ardhur keq" që projekti është bërë një pikë diskutimi.

Sekretari i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara Lloyd Austin tha se Uashingtoni nuk do të lejojë Nord Stream 2 të hyjë në rrugën e marrëdhënieve të SH.B.A. me Gjermaninë.

"Për çështjen e Nord Stream, ne kemi shprehur kundërshtimin tonë ndaj kësaj marrëveshjeje dhe ndikimit që ajo do t'i japë Rusisë, por ne nuk do ta lejojmë që kjo çështje të pengojë marrëdhëniet e jashtëzakonshme që kemi me vendi i Gjermanisë, kështu që ne do të vazhdojmë të punojmë me Gjermaninë dhe aleatët e tjerë në rajon për të forcuar aleancat tona dhe për të vazhduar të ecim përpara, "tha Austin në një konferencë për shtyp pas një takimi me Ministrin gjerman të Mbrojtjes Annegret Kramp -Karrenbauer.

Ai gjithashtu tha që qeveria e SH.B.A. nuk po planifikon më tërheqjen e trupave nga Gjermania, duke shtuar se SH.B.A. do të vendosë 500 trupa shtesë atje.

Ndërkohë, Ministri Gjerman i Mbrojtjes tha se është e nevojshme të lidhet vëllimi i transportit të gazit përmes Nord Stream 2 me "sjelljen" e Rusisë.

Uashingtoni ka treguar vazhdimisht pakënaqësinë e tij lidhur me tubacionin Nord Stream 2, i cili është vendosur të transportojë gaz nga Rusia në Evropë dhe të vendosë sanksione kundër kompanive që janë të përfshira në projekt.

Gjermania ka hedhur poshtë në mënyrë të përsëritur mundësinë e sanksioneve të reja ekstraterritoriale kundër Nord Stream 2, duke i quajtur përpjekjet e SH.B.A.-së në këtë drejtim një "shkelje të sovranitetit Evropian" dhe duke paralajmëruar se po e koordinon çështjen me partnerët e saj të BE-së. Zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert tha muajin e kaluar se Berlini ka rikonfirmuar vazhdimisht refuzimin e tij të sanksioneve të tilla.

Moska, nga ana tjetër, ka paralajmëruar në mënyrë të përsëritur kundër politizimit të asaj që ajo pretendon si një projekt thjesht ekonomik dhe i sheh sanksionet e SHBA kundër projektit si një shembull të konkurrencës së padrejtë që synon të rritë eksportet e gazit të lëngshëm amerikan (LNG) në Evropë.

Nord Stream 2 është një ndërmarrje e përbashkët e ndërmarrjes ruse të energjisë Gazprom dhe pesë partnerëve evropianë, që synon ndërtimin e një tubacioni binjak për të shpërndarë gazin rus në Gjermani nën Detin Baltik. Projekti është një objektiv i vazhdueshëm i kritikave dhe sanksioneve nga Shtetet e Bashkuara, të cilat pretendojnë se projekti po paraqet një kërcënim për sigurinë energjetike të Evropës dhe Ukrainës./argumentum.al