Yuri Gagarin: 60 vjet që kur njeriu i parë shkeli në hapësirë

Në këtë ditë 60 vjet më parë, Yuri Gagarin u bë njeriu i parë që fluturoi në hapësirë. Jo vetëm që kozmonaut demonstroi shkëlqimin e shkencës sovjetike - ai tregoi se sa larg njerëzit mund të shtyjnë mendjet dhe trupat e tyre.

Rusia të hënën festoi 60 vjetorin e fluturimit legjendar që e bëri Yuri Gagarin njeriun e parë në hapësirë, një burim kryesor i krenarisë kombëtare për miliona bashkatdhetarë të tij.

Misioni i Gagarin në 12 Prill 1961, shënoi një arritje historike për Bashkimin Sovjetik, i cili mundi Shtetet e Bashkuara në një garë të ngushtë për të nisur njeriun e parë në hapësirë.

Fluturimi ishte i kufizuar në një orbitë të vetme për shkak të pyetjeve në lidhje me mungesën e peshës, Gagarin supozohej të hidhej me parashutë nga kapsolla në kthim sepse një sistem i uljes së butë nuk ishte ende gati.

Në një letër drejtuar gruas së tij, Valentina, Gagarin i kërkoi asaj të rriste vajzat e tyre "jo si princesha të vogla, por si njerëz të vërtetë" dhe të ndjeheshin të lirë të martohej përsëri nëse misioni i tij rezultonte fatal.

"Poyekhali!" (Jashtë!), Bërtiti kozmonaut ndërsa u ngrit në orën 9:07 të mëngjesit me kohën e Moskës, më 12 prill 1961.

Misioni i kozmonautit 27-vjeçar ishte i mbushur me dramë: një ndërprerje në transmetimin e të dhënave, anomali që përfshijnë antena, një raketë retrogradë dhe ndarjen e moduleve.

Por fluturimi u mbyll në mënyrë të sigurt dhe Gagarin u bë një djalë poster për botën komuniste dhe është ende një idhull kombëtar 53 vjet pas vdekjes së tij në një aksident të trajnimit të avionëve.

Gagarin doli jashtë siç ishte planifikuar dhe u hodh me parashutë në një fushë afër lumit Vollga rreth 720 km (450 milje) në juglindje të Moskës.

Më 14 prill, kozmonaut u dërgua në Moskë, ku ai u përshëndet nga udhëheqësi Sovjetik Nikita Hrushovi .

Ai vdiq më 27 mars 1968, pasi avioni luftarak MiG-15 që po fluturonte u rrëzua afër qytetit të Novosyolovo.