136 të plagosur në përleshjet mes besimtarëve palestinezë dhe policisë izraelite në Jeruzalem/

Besimtarët palestinezë u përleshën me policinë izraelite të shtunën në kompleksin e xhamisë Al-Aqsa, një objekt i shenjtë si për myslimanët, ashtu edhe për hebrenjtë.

Ballafaqimi shënon një përshkallëzim të tensioneve, pas disa javë trazirash në Jeruzalem.

Shërbimet e urgjencës së Gjysmë Hënës së Kuqe palestineze thanë se 136 vetë ishin lënduar gjatë përleshjeve me policinë në pika të ndryshme të qytetit.

Pjesa më e madhe e të plagosurve, sipas këtij burimi, ishin lënduar në fytyrë e sy nga plumbat e gomës dhe copat e shashkave të përdorura nga policia. Forcat izraelite të rendit thanë se gjashtë policë kishin pësuar lëndime.

Ndërkaq, të premten trupat izraelite qëlluan për vdekje dy palestinezë dhe plagosën një të tretë pasi hapën zjarr në një bazë që përdoret nga Policia Kufitare, një grup paraushtarak që mbron territoret e pushtuara në Bregun Perëndimor.

Një seri incidentesh të dhunshme kanë shoqëruar kremtimet me rastin e muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit.

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas, ndërkohë, tha se ai "e konsideroi [Izraelin] përgjegjës për zhvillimet e rrezikshme dhe sulmet mëkatare".

Një zyrtar i Aqsa bëri thirrje për qetësi në altoparlantët e xhamisë. "Policia duhet të ndalojë menjëherë të shtënat me granata marramendëse ndaj adhuruesve dhe të rinjtë duhet të qetësohen dhe të jenë të qetë!", Citoi agjensia e lajmeve Reuters të thoshin ata.

Shërbimi i urgjencës i Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze tha se 88 nga palestinezët e plagosur u dërguan në spital pasi u goditën me plumba metali të veshur me gome. Policia tha se disa nga gjashtë oficerët e plagosur kishin nevojë për trajtim mjekësor.

Komuniteti ndërkombëtar bëri gjithashtu thirrje për de-përshkallëzim të Premten, pasi zemërimi u rrit për dëbimin e kërcënuar të familjeve Palestineze në rrethin Shaikh Jarrah të Jeruzalemit Lindor.

Një zëdhënëse e Departamentit të Shtetit të SHBA tha se Uashingtoni ishte "thellësisht i shqetësuar për tensionet e rritura". Bashkimi Evropian dënoi dhunën dhe tha "autorët nga të gjitha anët duhet të mbajnë përgjegjësi".

Koordinatori Special i KB për procesin e paqes në Lindjen e Mesme, Tor Wennesland, u kërkoi të gjitha palëve të "respektojnë status quo-në e vendeve të shenjta në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit në interes të paqes dhe stabilitetit".

KB ka thënë që Izraeli duhet të anulojë çdo dëbim dhe të përdorë "përmbajtje maksimale në përdorimin e forcës" kundër protestuesve.

Lidhja e Shteteve Arabe, ose Lidhja Arabe, i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare të ndërhynte për të parandaluar çdo dëbim.

Izraeli ka pushtuar Jeruzalemin Lindor që nga lufta e Lindjes së Mesme 1967 dhe e konsideron të gjithë qytetin kryeqytetin e tij, megjithëse kjo nuk njihet nga shumica dërrmuese e bashkësisë ndërkombëtare.

Palestinezët pretendojnë Jeruzalemin Lindor si kryeqytetin e ardhshëm të një shteti të pavarur të shpresuar.