Biden thotë se sanksionet e Nord Stream 2 u anuluan sepse tubacioni është gati dhe luftimi i tij tani do të ishte ‘kundërproduktiv’ me aleatët

Presidenti i SHBA Joe Biden ka pohuar se ai mori detyrën shumë vonë për të ndaluar tubacionin Nord Stream 2 që lidh Rusinë dhe Gjermaninë, duke thënë se do të ishte "kundërproduktive" të sanksiononte aleatët e tij mbi projektin ndërsa ai po përfundon.

"Unë kam qenë kundër Nord Stream 2 që nga fillimi, por ai ishte pothuajse i përfunduar në kohën kur unë mora detyrën," u tha Joe Biden gazetarëve në Uashington, të Martën. "Për të shkuar përpara dhe për të vendosur sanksione tani, unë mendoj se është joproduktive në lidhje me marrëdhëniet tona evropiane."

Deklarata e parë i bëri jehonë shpjegimit të dhënë gazetarëve nga sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki javën e kaluar, ndërsa e dyta ishte arsyetimi i saktë i përshkruar nga Departamenti i Shtetit për heqjen dorë nga sanksionet kundër kompanisë që ndërton tubacionin dhe CEO të saj.

Deklarata e Biden erdhi në të njëjtën ditë që Shtëpia e Bardhë dhe Kremlini konfirmuan se ai dhe Presidenti rus Vladimir Putin do të zhvillojnë një samit dypalësh në 16 qershor në Gjenevë. Një deklaratë e Shtëpisë së Bardhë tha se administrata e Biden do të kërkojë të "rivendosë parashikueshmërinë dhe stabilitetin në marrëdhëniet SHBA-Rusi".

Projekti Nord Stream 2 ishte vetëm një nga disa fronte në të cilat të dy kombet janë përplasur. Kundërshtimi kryesor i SH.B.A.-së për tubacionin nënujor është se ai do të zvogëlojë më tej hovin e Kievit mbi Moskën duke siguruar një tjetër kanal gazi në Gjermani që nuk kalon përmes Ukrainës. Me vetëm rreth 100 kilometra tubacion të mbetur për të hedhur që nga fillimi i këtij muaji, projekti mund të përfundojë përpara zgjedhjeve të Gjermanisë në 26 shtator.

Administrata e Biden me sa duket nuk do të përpiqet më të jetë një pengesë për atë afat kohor, pasi hoqi dorë nga sanksionet kundër Nord Stream 2 AG dhe shefit të tij ekzekutiv, Matthias Warnig, javën e kaluar. Departamenti i Shtetit i SHBA tha se megjithëse kompania dhe Warnig ishin të përfshirë në veprimtari të sanksionueshme sipas ligjit amerikan, ajo po hiqte dorë nga ndëshkimet për arsye të sigurisë kombëtare. Sidoqoftë, Departamenti i Thesarit ka sanksionuar 13 anije ruse dhe tre njësi ekonomike - përfshirë një shërbim detar të shpëtimit - për pjesën e tyre në ndërtimin e tubacionit.

/argumentum.al