Izraeli, Hamasi bien dakord mbi armëpushimin e Gazës të propozuar nga Egjipti për t'i dhënë fund konfliktit 11-ditor

Qeveria izraelite ka rënë dakord për një armëpushim të ndërsjellë me Hamasin dhe Xhihadin Islamik Palestinez, të propozuar nga Egjipti, që do t'i japë fund 11 ditë sulmeve me raketa ndaj Izraelit dhe bombardimeve të IDF-së në Gaza.

Izraeli ka pranuar propozimin e armëpushimit të ndërmjetësuar nga Egjipti, konfirmoi zyra e Kryeministrit Benjamin Netanyahu të enjten në mbrëmje me kohën lokale. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Meir Ben Shabbat u autorizua të fillojë bisedimet me Egjiptin mbi iniciativën e armëpushimit, për të përpunuar detajet dhe datën e fillimit, raportuan mediat izraelite. Armëpushimi do të jetë "i ndërsjellë dhe i pakushtëzuar", tha kabineti izraelit në një deklaratë.

Ndërkohë, Hamas dhe Xhihadi Islamik kanë konfirmuar në një deklaratë se ata do të respektojnë armëpushimin. Më parë, Reuters citoi një zyrtar të Hamasit i cili tha se një armëpushim "i përbashkët dhe i njëkohshëm" me Izraelin do të fillojë në 2 të mëngjesit me kohën lokale të Premten.

Kryeministri Benjamin Netanyahu ka thënë më parë se operacionet izraelite do të vazhdonin derisa të arrihej objektivi i rivendosjes së "qetësisë dhe sigurisë", ndërsa Hamas këmbënguli se bisedimet për një armëpushim mund të fillonin vetëm kur Izraeli të përfundonte "agresionin e tij në Jeruzalem dhe bombardimet e tij në Gaza "

Në Uashington, Biden përshëndeti armëpushimin. "Unë besoj se kemi një mundësi të mirëfilltë për të bërë përparim, dhe unë jam i përkushtuar të punoj për të," tha ai.

Biden tha se SHBA ishte e angazhuar për të ndihmuar Izraelin të rimbushte furnizimin e saj të raketave përgjuese për sistemin e saj të mbrojtjes nga raketat Iron Dome dhe për të punuar me Autoritetin Palestinez të njohur ndërkombëtarisht - jo Hamasin - për të siguruar ndihmë humanitare në Gaza.

Hamas dhe Xhihadi Islamik Palestinez filluan të qëllonin me raketa në Izrael në 10 maj, pasi policia izraelite u përplas me demonstruesit palestinezë jashtë xhamisë Al-Aqsa në Malin e Tempullit të Jeruzalemit. Mosmarrëveshja rreth palestinezëve që u dëbuan nga lagja Sheikh Jarrah e Jeruzalemit ishte shkas për konfliktin. Që nga ajo kohë, më shumë se 4,000 raketa u qëlluan nga Gaza në territorin izraelit.

Ndërsa shumica e tyre u përgjuan nga sistemi i mbrojtjes raketore “Kuba e hekurt” , rreth një e dhjeta kaloi. Shumica goditi zonat afër Gazës si Sderot ose Ashkelon, por disa goditën deri në Jeruzalem dhe rrethinat e Tel Aviv. Ndërkohë, aeroplanët, dronët, tanket dhe artileria e IDF bombarduan Gazën, duke shkatërruar një numër të lartësive të larta.

Ky ka qenë shpërthimi më i madh i luftimeve që nga Lufta e Gazës 2014, e cila zgjati 50 ditë dhe pa trupat izraelite tokësore të hynin në enklavë - diçka që nuk ndodhi këtë herë. Një tjetër ndryshim i madh, megjithatë, ishte se një numër qytetesh izraelite me banorë arabë panë trazira dhe protesta, për herë të parë që nga viti 2000.

Zyrtarët e Gazës thanë se të paktën 230 palestinezë janë vrarë, ndërsa Izraeli raportoi 12 viktima.

/argumentum.al