Joe Biden bën telefonatën e parë me Presidentin Palestinez Abbas, pas bombardimeve në Gaza

Një zëdhënës i Presidentit Palestinez Mahmoud Abbas ka njoftuar se Presidenti i SHBA Joe Biden  telefonoi  për herë të parë homologun palestinez për të diskutuar luftimet në vazhdim .

Thirrja e së shtunës midis Biden dhe Abbas është e para midis të dyve që kur presidenti i SHBA mori detyrën në janar.

Megjithëse detajet e bisedës nuk dihen ende, administrata e Biden ka punuar për të nxitur qetësinë midis Palestinës dhe Izraelit, me presidentin gjithashtu duke kontaktuar kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu të shtunën. Thirrjet erdhën pasi Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) bombarduan një ndërtesë ku gjendeshin zyrat e mediave ndërkombëtare për Associated Press dhe Al Jazeera.

Biden i foli Netanyahut në lidhje me shqetësimet për viktima civile, për të cilat kryeministri tha se Izraeli "po bën gjithçka për të mos dëmtuar" njerëzit që nuk janë përfshirë në konfliktin e tij me Hamasin.

 

Një raport në lidhje me thirrjen nga zyra e Netanyahut tha se Kryeministri e kishte siguruar Biden se "të papërfshirët" ishin evakuuar nga kulla e Gazës para se të shkatërrohej, dhe ai falënderoi presidentin për "mbështetjen" e tij.

Biden qëndroi pranë Izraelit në fillim të kësaj jave, duke thënë se aleati i SHBA ka "një të drejtë për të mbrojtur veten" dhe se ai shpreson që dhuna e vazhdueshme "do të mbyllet më shpejt sesa më vonë".

Ushtria izraelite u dha gazetarëve që punonin në ndërtesën e synuar paralajmërim për sulmin paraprakisht, por mohoi një kërkesë për më shumë kohë që ata të merrnin pajisjet nga zyrat e tyre. Një zëdhënës pretendoi se ndërtesa kishte gjithashtu "inteligjencë ushtarake Hamas".

Sekretari i Shtypit i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki shkroi në Twitter në lidhje me thirrjen telefonike me Biden, duke thënë se SH.B.A. "u ka komunikuar drejtpërdrejt izraelitëve se garantimi i sigurisë dhe sigurisë së gazetarëve dhe mediave të pavarura është një përgjegjësi kryesore".