Kancelari austriak Kurz konfirmon se ai është nën hetim nga prokurorët anti-korrupsion

Kreu i kabinetit austriak u rendit si i dyshuar nga Zyra e Prokurorit Ekonomik dhe Korrupsionit (WKStA) për deklaratat e pretenduara të rreme për një komision parlamentar.

Kancelari Sebastian Kurz deklaroi të Mërkurën se ai ishte nën hetim nga WKStA mbi deklaratat që ai dha në lidhje me të ashtuquajturën çështje Ibiza që shkaktoi një krizë të mëparshme qeveritare në 2019.

"E dija që kishte një kërkesë ligjore për të folur të vërtetën në komision dhe prandaj, natyrisht, gjithmonë u përgjigja [pyetjeve] me vërtetësi", tha Kurz.
Polemika e Ibiza që fundosi Kabineti i koalicionit i Partisë Popullore Austriake, të udhëhequr nga Kurz dhe Partisë së Lirisë së Austrisë (FPO), u përshkallëzua në maj 2019, menjëherë përpara zgjedhjeve për Parlamentin Evropian.

Ajo u shkaktua nga një video e ish-Zëvendëskancelarit austriak dhe udhëheqësit të FPO-së Heinz-Christian Strache duke diskutuar blerjen e mundshme të gazetës Kronen Zeitung nga një qytetar letonez rusisht-folës për të siguruar ndihmën e saj në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Sipas Der Spiegel dhe Suddeutsche Zeitung, Strache dyshohet se i ofroi gruas kontrata ndërtimi qeveritare në këmbim të parave dhe mbështetjes nga shtypi për partinë e tij.