Kompanitë izraelite lëshojnë reklama që bëjnë thirrje për paqe midis arabëve dhe hebrenjve mes tensioneve në Gaza

Javën e kaluar pa një përshkallëzim të tensioneve midis Izraelit dhe Hamasit (sundimtari de-facto i Rripit të Gazës) që vrau dhjetëra dhe plagosi qindra. Protestat dhe trazirat kanë dalë, me disa që rezultojnë në përplasje të dhunshme, mes sulmeve të rënda të raketave Hamas dhe sulmeve ajrore izraelite që kanë nxitur shumë udhëheqës globalë të bëjnë thirrje për një armëpushim.

Një grup i kompanive kanë përdorur kohët e fundit përdorimin e reklamave për të promovuar paqen midis arabëve dhe hebrenjve që jetojnë në konfliktin aktual. Videot janë lëshuar që tregojnë të dy palët që vijnë së bashku në industri të ndryshme duke përfshirë mjekë, punëtorë me pakicë dhe pronarë biznesesh.

Iniciativa e reklamave është një përpjekje e udhëhequr nga Banka HaPoalim, një nga bankat më të mëdha të Izraelit, e cila kohët e fundit fitoi investime të reja nga BlackRock, një kompani gjigande e administrimit të pasurive amerikane.

 

Spitale dhe organizata të tjera izraelite kanë lëshuar reklama të arabëve dhe hebrenjve që vijnë së bashku në mes të tensioneve Izrael-Gaza, me mesazhe në arabisht dhe hebraisht që thonë se paqja do të vijë pasi secila palë të mësojë të respektojë njëri-tjetrin dhe të punojë së bashku.

 

Ekipet sportive izraelite gjithashtu kanë krijuar video në mbështetje të promovimit të paqes midis qytetarëve të kapur në zjarrin e konfliktit dekada të vjetër. Sipas Jerusalem Post, reklama të ngjashme janë publikuar nga organizata të tjera, përfshirë Fondin Shëndetësor Clalit, një nga organizatat më të mëdha të shërbimit shëndetësor të Izraelit.

Mijëra palestinezë janë mbledhur për t'i dhënë fund sulmeve ajrore izraelite në Rripin e Gazës. Për më tepër, tubime të shumta që bëjnë thirrje për drejtësi janë mbajtur në të gjithë botën, duke përfshirë në Londër dhe nëpër disa qytete në Shtetet e Bashkuara. Forca e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) zyrtarisht thotë se sulmet ajrore po kryhen kundër objektivave "terroristë" në Gaza që thuhet se i përkasin Hamasit, ndërsa Tel Aviv po pretendon të drejtën e tij për vetëmbrojtje.

Sipas Ministrisë Palestineze të Shëndetësisë, 217 Palestinezë janë vrarë dhe 1,500 janë plagosur në sulmet që kanë vazhduar që prej 10 majit. Sipas autoriteteve izraelite, cituar nga Reuters, të paktën 12 izraelitë janë vrarë në sulmet me raketa të Hamasit.

Që nga e marta, të paktën 3700 raketa janë qëlluar nga territoret e Rripit të Gazës drejt Izraelit, me të paktën 540 raketa që bien brenda Gaza, sipas ushtrisë izraelite.

Riyad Mansour, një i dërguar palestinez në Kombet e Bashkuara, ka kërkuar më shumë ndihmë humanitare pasi Këshilli i Sigurimit i KB mbajti takimin e katërt urgjent në lidhje me bombardimet izraelite, pa asnjë deklaratë zyrtare.

Të martën, agjencia e ndihmës e KB njoftoi se mbi 52,000 palestinezë ishin zhvendosur gjatë përshkallëzimit të fundit të konfliktit Hamas-Izrael. Organizata gjithashtu përshëndeti vendimin e Izraelit për të hapur vendkalimin Kerem Shalom, duke lejuar punëtorë humanitarë në Gaza, ndërsa bëri thirrje për më shumë qasje.

Më parë, Presidenti i SHBA Joe Biden përsëriti mbështetjen e tij për një de-përshkallëzim në konfliktin e vazhdueshëm, gjatë një thirrje të hënën me Kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu.

Sidoqoftë, raportet detajuan se Biden paralajmëroi Netanyahu gjatë thirrjes së së hënës se "ai mund të shtynte një presion në rritje nga komuniteti ndërkombëtar", si dhe nga Kongresi i SHBA, por që ai mund ta bënte këtë vetëm për një kohë të kufizuar .