Ligjvënësi gjerman thotë se vendimi i Biden për të lehtësuar sanksionet e Nord Stream 2 nuk janë shenjë e dobësisë

Vendimi i Presidentit të SHBA Joe Biden për të hequr dorë nga sanksionet ndaj njësisë Nord Stream 2 AG që është përgjegjës për projektin e tubacionit tregon "racionalitetin e tij, jo dobësinë", tha për Sputnik Klaus Ernst, kreu i komitetit parlamentar gjerman për ekonominë dhe energjinë.

"Nëse presidenti amerikan me të vërtetë vendosi të braktisë ... politikën e sanksioneve të SHBA kundër Nord Stream 2, e cila shkel ligjin ndërkombëtar, atëherë unë e mirëpres shumë atë. Ideja për vendosjen e sanksioneve ndaj drejtorit menaxhues të një kompanie që ka asgjë të bëjë me Shtetet e Bashkuara, të cilat po ndërtojnë një tubacion plotësisht legal - është e vështirë të imagjinohet diçka më e pafytyrë. Nëse Joe Biden e hedh poshtë këtë ide, kjo do të thotë se ai po tregon racionalitet, jo dobësi ", tha Ernst, duke kritikuar SH.B.A. politikat e sanksioneve si të papranueshme.

Gjatë një bisede telefonike të fundit, Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas dhe Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken diskutuan një sërë çështjesh, përfshirë Rusinë dhe politikën energjetike të Evropës. Pas bisedës së tyre, Departamenti i Shtetit i SHBA tha se Blinken shprehu kundërshtimin e Uashingtonit ndaj projektit të gazsjellësit Nord Stream 2.

Deklarata pasoi raportet e Axios, duke cituar burime, se administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden do të hiqte dorë nga sanksionet kundër njësisë së korporatës dhe ekzekutivit më të lartë që administron ndërtimin e tubacionit, duke përdorur interesat kombëtare të SHBA si justifikim.