Moska largon zëdhënësen e Ambasadës Amerikane, si përgjigje për dëbimin diplomatëve rusë

Një nga diplomatët më të shquar amerikanë në Rusi, zëdhënëses së Ambasadës Rebecca Ross, i është thënë të përgatitet të kthehet në Uashington, ajo ka konfirmuar. Masa vjen në mes të një vale dëbimesh në të dy anët e Atlantikut.

Burime të Ministrisë së Jashtme ruse thanë të Mërkurën në mëngjes se Ross, i cili ka qenë një kritike e zëshëm e politikës së vendit, ishte midis 10 zyrtarëve amerikanë që tani e tutje do të caktohen persona non grata.

E përditshmja Moskë Kommersant kishte raportuar më herët se sekretari i shtypit rrezikonte të kërkohej të largohej nga vendi dhe burimet e konfirmuan këtë për RT. Të dërguarve thuhet se u është dhënë një muaj kohë për të përgatitur nisjet e tyre.

Kjo është një përgjigje pasqyre ndaj veprimeve armiqësore të palës amerikane kundër një numri të punonjësve të Ambasadës Ruse në Uashington dhe Konsullatës së Përgjithshme të Rusisë në Nju Jork, të cilët u deklaruan në mënyrë të paarsyeshme persona non grata, ”tha Ministria e Jashtme Ruse më parë.

Në Prill, Presidenti i SHBA Joe Biden njoftoi se 10 diplomatë rusë do të dëbohen nga Uashingtoni. Moska ka punuar për të hartuar listën e saj të emrave në përgjigje.

Vendimi u paraqit nga Shtëpia e Bardhë si një përgjigje ndaj ndërhyrjes së pretenduar ruse në zgjedhjet presidenciale të SHBA në vitin 2020 dhe pretendon se vendi ishte prapa çështjes kolosale të spiunazhit kibernetik SolarWinds. Kremlini ka mohuar të dy grupet e akuzave.

Një numër i kombeve të tjerë kanë dëbuar diplomatët rusë dhe kanë parë përfaqësuesve të tyre që u është thënë të largohen nga Moska javët e fundit. Republika Çeke, Bullgaria dhe vendet Balltike janë midis atyre që kanë urdhëruar largime për pretendimet e Pragës se agjensitë e sigurisë së Rusisë ishin të përfshira në një shpërthim depoje municionesh në 2014

Ambasada Amerikane në Moskë tashmë ka thënë se nivelet e saj të zvogëluara të personelit dhe ndalimi i punësimit të rusëve do të ndikonte negativisht në funksionet e saj thelbësore. Në prill, ajo njoftoi se nuk do t'u lëshonte më viza jo-imigruese rusëve përveç "urgjencave për jetë ose vdekje". Ministria e Jashtme e Moskës tha në atë kohë se paralajmërimi "dukej si një manifestim i arkaizmit dhe joefikasitetit të shërbimeve konsullore dhe diplomatike amerikane".

/argumentum.al