Papa Françesku bën thirrje për t'i dhënë fund përleshjeve të dhunshme në Jeruzalemin Lindor

Papa Françesku gjatë fjalës së tij të së Dielës shprehu shqetësime në lidhje me përplasjet e vazhdueshme në Jeruzalemin Lindor që çuan në plagosjen e rreth 300 palestinezëve, duke bërë thirrje që dhuna të ndalet.

Trazirat në dhe përreth Jeruzalemit Lindor kanë vazhduar për disa ditë tani mbi vendimin e një gjykate izraelite për të dëbuar disa familje palestineze nga shtëpitë e tyre në lagjen Sheikh Jarrah të qytetit.

"Me një shqetësim të veçantë po ndjek ngjarjet që po ndodhin në Jeruzalem. Unë lutem që të jetë një vend takimi dhe jo përplasjesh të dhunshme, një vend lutjeje dhe paqeje. Unë i ftoj të gjithë të kërkojnë zgjidhje të përbashkëta në mënyrë që shumëfetarët dhe identiteti multikulturor i Qytetit të Shenjtë respektohet dhe vëllazëria mbizotëron. Dhuna lind dhunën. Mjaft me përplasjet, "tha Papa, siç citohet nga Selia e Shenjtë.

Komuniteti ndërkombëtar ka dënuar përshkallëzimin e dhunës në Jeruzalemin Lindor dhe u bëri thirrje palëve të tregojnë përmbajtje. Palestina kërkoi një takim të Këshillit të Sigurimit të KB për të diskutuar situatën, ndërsa Lidhja Arabe thirri një takim të jashtëzakonshëm për të hënën.

/argumentum.al