Bashar Al-Assad rizgjedhet si President Sirian për mandatin e 4-të

Presidenti Bashar Assad është rizgjedhur për një mandat të katërt me mbi 95% të votave të hedhura, duke mposhtur dy sfidues - përfshirë një ish-zyrtar të lartë të një koalicioni rebel, kanë njoftuar autoritetet siriane.

Pjesëmarrja në zgjedhjet e së Mërkurës ishte 78%, me Asadin që fitoi mbi 13 milion vota, sipas Hammouda Sabbagh, kryetari i legjislaturës Siriane.

Mahmoud Ahmad Marei, i cili më parë shërbeu si sekretar i përgjithshëm i koalicionit kryengritës Fronti Kombëtar për Çlirimin e Sirisë, mori rreth 470,276 vota, ose 3.1%, ndërsa Abdullah Sallum Abdullah i Partisë Socialiste Unionist doli i treti me rreth 213,968 vota, ose 1.5%

Numri i përgjithshëm i votuesve me të drejtë vote ishte 14,239,140 nga 18,107,000 Sirianët aktualisht brenda ose jashtë vendit, sipas Ministrit të Brendshëm Muhamed al-Rahmoun.

"Faleminderit të gjithë Sirianëve për sensin e tyre të lartë të nacionalizmit dhe pjesëmarrjen e tyre të dukshme", tha Assad në një deklaratë pas njoftimit të rezultateve. "Për të ardhmen e fëmijëve dhe rinisë së Sirisë, le të fillojmë nga nesër fushatën tonë të punës për të ndërtuar shpresoj dhe ndërto Sirinë ".

Fuqitë perëndimore kishin denoncuar zgjedhjet paraprakisht si "të paligjshme" dhe "as të jesh i lirë dhe i drejtë", duke argumentuar se "regjimi i Asadit" po ua mohonte votën të zhvendosurve dhe diasporës. Ndërsa Damasku i thirri zgjedhjet në përputhje me kushtetutën Siriane, ministrat e jashtëm të SH.B.A., MB, Franca, Gjermania dhe Italia protestuan që ato po mbaheshin "jashtë kornizës së përshkruar në Rezolutën 2254 të Këshillit të Sigurimit të KB".

Sirianët kanë hedhur poshtë se arsyeja që shumë prej bashkëqytetarëve të tyre në diasporë nuk mund të votonin ishte sepse këto qeveri dhe aleatët e tyre kishin mbyllur ambasadat Siriane gjatë dekadës së fundit. Pesë shtetet që dënuan zgjedhjet gjithashtu kanë mbështetur militantët që kërkojnë të përmbysin qeverinë në Damask që nga viti 2011.

Konflikti u përkeqësua me shfaqjen e grupit terrorist Shteti Islamik (IS, ish ISIS) që pretendoi një pjesë të madhe të vendit, derisa Rusia dërgoi një forcë ekspedituese me kërkesë të Asadit në fund të vitit 2015.

Siria kishte ftuar vëzhgues ndërkombëtarë të zgjedhjeve nga Rusia, Kina, India, Brazili, Afrika e Jugut, Venezuela, Kuba, Nikaragua, Bolivia, Ekuadori dhe Armenia.

/argumentum.al