80 vite nga pushtimi nazisit i BS/ Presidenti Putin: Sovjetikët punuan me Perëndimin për të shembur trashëgiminë naziste - por tani zgjerimi i NATO-s rrezikon të copëtojë Evropën edhe një here

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar se një garë e re armatimesh po zhvillohet në Evropë, e nxitur nga paqëndrueshmëria dhe tensioni, ndërsa këmbëngul se vendi i tij është gati të rindërtojë marrëdhëniet miqësore me kombet në të gjithë kontinentin.

Duke shkruar në Gazetën Die Zeit të Hamburgut të Martën, Putini theksoi rolin që Sovjetikët luajtën në çlirimin e kombeve Evropiane nga pushtimi nazist. Presidenti i dha homazhe ushtarëve të Ushtrisë së Kuqe, "të cilët jo vetëm që mbruan pavarësinë dhe dinjitetin e atdheut tonë, por gjithashtu shpëtuan Evropën dhe botën nga skllavërimi".

Ai vazhdoi duke shtuar se disfata e Rajhut të Tretë ishte gjithashtu për "aleatët tanë në koalicionin anti-Hitler, pjesëmarrësit në lëvizjen e Rezistencës dhe antifashistët gjermanë që sollën më afër fitoren tonë të përbashkët".

Putini tha se fundi i Luftës së Ftohtë duhej të ishte "një fitore e përbashkët për Evropën", por që tensionet në të gjithë kontinentin ishin ringjallur pa nevojë. Presidenti fajësoi NATO-n për këtë gjendje të çështjeve, duke argumentuar se blloku ushtarak i udhëhequr nga SH.B.A. ishte një "relike" e konfrontimit të epokës së Luftës së Ftohtë. Zgjerimi i tij drejt lindjes, megjithë sigurimet për të kundërtën, kishte nxitur mosbesimin dhe tensionin në kontinent, tha ai.

Marrëdhëniet midis Moskës dhe NATO fillimisht u shkrinë pas rënies së BRSS, me të dy palët madje nënshkruan një deklaratë duke thënë se ata "nuk e konsideronin njëri-tjetrin si kundërshtarë".

Sidoqoftë, Rusia këmbëngul se i ishte dhënë një angazhim që blloku nuk do të shikonte të shtrinte shtrirjen e tij drejt kufijve të vendit, i cili u prish në 2004 kur NATO pësoi zgjerimin e vetëm më të madh në historinë e saj, duke pranuar vendet Balltike dhe një numër të ish-Lindore Shtetet e bllokut. Masa u përmend si një kërcënim strategjik nga Putini në një fjalim që shënonte riabsorbimin e Krimesë në 2014.

"Për më tepër," shkroi Putin të Martën, "shumë vende u vunë para zgjedhjes artificiale për të qenë ose me Perëndimin kolektiv ose me Rusinë." Presidenti përmendi ngjarjet në Ukrainë në 2014 si një shembull "të pasojave që ka sjellë kjo politikë agresive". Atje, ai tha, "BE mbështeste në mënyrë aktive grushtin e shtetit të armatosur antikushtetues në Ukrainë".

"I gjithë sistemi i sigurisë evropiane tani ka degraduar ndjeshëm," paralajmëroi ai. “Tensionet po rriten dhe rreziqet e një gare të re armatimesh po bëhen reale. Ne po humbasim mundësitë e jashtëzakonshme që ofron bashkëpunimi - aq më e rëndësishme tani që të gjithë përballemi me sfida të përbashkëta, siç është pandemia dhe pasojat e saj të tmerrshme sociale dhe ekonomike ".

Putini përsëriti se "Rusia është në favor të rivendosjes së një partneriteti gjithëpërfshirës me pjesën tjetër të Evropës" dhe përsëri propozoi idenë e një "hapësire të përbashkët për bashkëpunim dhe siguri nga Atlantiku në Oqeanin Paqësor".

Në Prill, Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov u bëri një ftesë kombeve të BE për të nënshkruar në një plan të mbështetur nga Moska për të formuar një Part Partneritet të Madh Euroaziatik ’që do të ishte i hapur për të gjitha shtetet në të dy kontinentet. Kjo do të nxitej nga vlerat e bashkimit dhe gjithëpërfshirjes, tha ai.

Në thirrjen e tij për lexuesit gjermanë të martën, Putini tha, "Bota është një vend dinamik, përballet me sfida dhe kërcënime të reja. Ne thjesht nuk kemi mundësi të mbajmë barrën e keqkuptimeve të së kaluarës, ndjenjave të vështira, konflikteve dhe gabimeve ”.

Ai shtoi se "qëllimi ynë i përbashkët dhe i padiskutueshëm është të sigurojmë siguri në kontinent pa vija ndarëse, një hapësirë të përbashkët për bashkëpunim të drejtë dhe zhvillim gjithëpërfshirës për prosperitetin e Evropës dhe botës në tërësi".

/ argumentum.al