Blinken thotë se Nord Stream 2 'Minon Sigurinë e Ukrainës, Evropës', Mund të Përdoret Si 'Mjet Shtrëngues

Më herët, Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken përsëriti qëndrimin e administratës Joe Biden në lidhje me tubacionin e gazit Nord Stream 2 që aktualisht po përfundon, duke u përgjigjur se ishte "në fund të fundit në kundërshtim me qëllimet e sigurisë së BE-së".

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas ka nënvizuar vendosmërinë e Berlinit për të kërkuar një zgjidhje të pranueshme për projektin Nord Stream 2  për të gjitha palët e përfshira.

Duke folur pas një takimi me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken, ai tha se Gjermania ishte e gatshme të kontribuonte për të siguruar që tubacioni i gjatë 745 milje, i vendosur për të sjellë gaz rus në Gjermani nën Detin Baltik, nuk do të përdoret kundër interesave të Ukrainës.

Deklaratat nga zyrtari gjerman pasuan një paralajmërim të shprehur nga Blinken se Nord Stream 2 ishte një projekt gjeopolitik rus që pretendonte të minonte sigurinë e Ukrainës dhe mund të përdorej si një mjet shtrëngues edhe ndaj Evropës. Gjatë takimit të dy politikanëve, sekretari amerikan i shtetit përsëriti se Uashingtoni donte të sigurohej që siguria energjetike e Evropës të forcohet më tej.

"Ne jemi mirënjohës për miqësinë, ne duam që ajo të jetë edhe më e fortë, ne nuk jemi gjithmonë dakord. Ministri i Jashtëm dhe unë folëm sot për një nga ato fusha të mosmarrëveshjeve, tubacionin e gazit Nord Stream 2, të cilin ne vazhdojmë të besojmë është një kërcënim për sigurinë energjetike të Evropës. Gjermania ka një perspektivë të ndryshme, dhe kjo ndodh herë pas here midis miqve. Dhe ne do të trajtojmë mosmarrëveshjet tona ndërsa bëjmë presion në shumë fusha, "tha Blinken në konferencën për shtyp.

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken është në Gjermani si pjesë e përpjekjes së administratës së Biden për t'u ribashkuar me aleatët evropianë. Blinken, i cili mbërriti në Berlin të Mërkurën për të marrë pjesë në Konferencën e Berlinit për Libinë, ishte planifikuar të takohej me Kancelaren gjermane Angela Merkel dhe Ministrin e Jashtëm Heiko Maas për të shtypur më tej Berlinin në tubacionin, i cili ka acaruar marrëdhëniet midis dy vendeve.

"Qëllimi ynë mbetet të sigurojmë që Rusia nuk mund të përdorë energjinë si një mjet shtrëngues ndaj Ukrainës ose, sinqerisht, dikujt tjetër në rajon, dhe kjo do të mbetet baza mbi të cilën ne ndjekim këto biseda," Ndihmës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë Çështjet Philip Reeker u citua më parë të thoshte.

Projekti i Pastër Ekonomik

Gazsjellësi Nord Stream 2 - një projekt i përbashkët midis Gazprom të Rusisë dhe gjigandëve energjetikë evropianë - është krijuar për të dhënë deri në 55 miliardë metra kub gaz natyror nga Rusia në BE çdo vit.

Që nga fillimi, planet për të komisionuar tubacionin kanë hasur në kundërshtim të fortë në SH.B.A., ku pretendohej se Nord Stream 2 do të rrisë varësinë e BE-së nga gazi rus. Për më tepër, Uashingtoni ka shëtitur LNG-në e vet.

Shtëpia e Bardhë tashmë ka futur disa raunde sanksionesh kundër anijeve dhe kompanive të përfshira në ndërtimin e tubacionit, duke renditur në listën e zezë 13 anije ruse dhe tre firma të lidhura me projektin.

Lëvizjet e bënë kompaninë zvicerane për hedhjen e tubave Allseas të tërhiqej nga projekti, duke rezultuar në një vonesë në punën e vendosjes së tubave, të cilën anija ruse 'Fortuna' rifilloi gati një vit më vonë në ujërat pranë Danimarkës.

Më pas u bashkua me një anije tjetër ruse për vendosjen e tubave, 'Akademik Cherskiy'.

Sidoqoftë, në maj, u mor një vendim për të hequr dorë nga sanksionet kundër Nord Stream 2 AG, firma e regjistruar në Zvicër që qëndron pas ndërtimit të gazsjellësit dhe CEO i saj Matthias Warnig. Në atë kohë, Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken tha se ishte në "interesin kombëtar" të SHBA për të mbajtur Warnig dhe Nord Stream 2 AG të paprekur nga sanksionet.

Gjermania ka qëndruar e përkushtuar në përfundimin e gazsjellësit pavarësisht nga protestat nga Uashingtoni. Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas përshëndeti vendimin e heqjes dorë së fundmi nga administrata e Biden si "një hap konstruktiv" gjatë një konference shtypi në 19 maj, duke shtuar se Berlini "do të vazhdojë dialogun me partnerët tanë në Uashington".

Rusia, e cila gjithmonë ka pohuar se Nord Stream është një projekt thjesht ekonomik, po planifikon të vazhdojë të punojë me vendet e BE në tubacion pavarësisht sanksioneve të reja, deklaroi zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në prag të samitit të fundit midis presidentëve rusë dhe amerikanë, Vladimir Putin dhe Joe Biden.

Moska mban shpresë për një dialog me Uashingtonin për këtë çështje, tha Peskov, përkundër njoftimit të Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan se më shumë sanksione kundër Nord Stream 2 janë në rrugën e tyre.

Zëdhënësjaei Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova shënoi veçmas planet e Uashingtonit për të futur sanksione të reja Nord Stream 2 një përpjekje të SHBA për të mbuluar "jokonkurrencën" e vet.

/argumentum.al