Historike/ Rusi Petrov i jep medalje ari Shqipërisë në Kupën e Botës

Fitore historike për gjimnastikën shqiptare! Gjimnasti Matvei Petrov, që përfaqëson Shqipërinë, ka rrëmbyer medaljen e arit në Kupën e Botës në Gjimnastikën Artistike në Osijek të Kroacisë.

Një sukses fantastik ky për Shqipërinë, që mban gjallë shpresën për medaljen e parë në historinë e Shqipërisë në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”.

Sportisti rus, i natyralizuar si shqiptar dhe që garon për flamurin kuqezi, arriti të linte pas kazakun Nariman Kurbanov, si dhe Meszarosin në kalin me doreza. Morën pjesën 40 gjimnastë nga e gjithë bota.

May be an image of text that says '1 2 3 4 5 6 POMMEL HORSE MAG RESULTS MATVEI PETROV NARIMAN KURBANOV ALB 15.166 KRISZTOFER MESZAROS KAZ 15.033 FERHAT ARICAN HUN 14.066 MAXIME GENTGES TUR 13.900 BEL 13.533 FILIP UDE CRO 13.233'