Irani paralajmëron se bllokimi i faqeve në internet nga SHBA janë 'jo konstruktive' për bisedimet e marrëveshjes bërthamore

Departamenti i Drejtësisë i SHBA ka kapur një sërë domenesh të faqeve të lajmeve të lidhura me Iranin, duke akuzuar mediat për "përhapjen e dezinformimit" dhe shkeljen e sanksioneve. Shkarkimet erdhën ndërsa fuqitë botërore përpiqen të ringjallin marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, të cilën Uashingtoni e braktisi në mënyrë të njëanshme nën administratën e Donald Trump.

Teherani ka paralajmëruar se kapja e dhjetëra faqeve të internetit iraniane nga SH.B.A. nuk është "konstruktive" për bisedimet e vazhdueshme mbi ringjalljen e Planit të Përbashkët të Përgjithshëm të Veprimit (JCPOA), i njohur zakonisht si marrëveshja bërthamore Iran.

"Ne po përdorim të gjitha mjetet ndërkombëtare dhe ligjore për të ... dënuar ... këtë politikë të gabuar të Shteteve të Bashkuara. Duket se nuk është konstruktive kur bisedimet për një marrëveshje mbi çështjen bërthamore janë duke u zhvilluar," drejtori i zyrës së presidentit, Mahmoud Vaezi, u tha gazetarëve.

Të martën, autoritetet amerikane bllokuan mbi 30 faqe në internet, përfshirë PressTV dhe Al-Alam, për pretendimin e shkeljes së sanksioneve të SH.B.A.

"Sot, në përputhje me urdhrat e gjykatës, Shtetet e Bashkuara kapën 33 uebfaqe të përdorura nga Unioni Islamik i Radios dhe Televizionit Islamik (IRTVU) dhe tre faqet e internetit të operuara nga Kata'ib Hizballah (KH), në shkelje të sanksioneve të SH.B.A.", Departamenti i Drejtësisë i SH.B.A. tha ne nje deklarate.

Të dy PressTV dhe Al-Alam u kthyen në internet brenda disa orësh, duke përdorur adresat e domenit iranian.

Uebfaqja e PressTV, e cila është një shërbim lajmesh në gjuhën angleze, lexon:

"Domain presstv.com është kapur nga Qeveria e Shteteve të Bashkuara në përputhje me një urdhër konfiskimi të lëshuar në përputhje me 18 USC §§981, 982 dhe 50 USC 1701-1705 si pjesë e një veprimi të zbatimit të ligjit nga Byroja e Industrisë dhe Sigurisë , Zyra e Zbatimit të Eksportit dhe Byroja Federale e Hetimit ".

Pas heqjes, PressTV shkroi një deklaratë në Twitter, duke thënë "Në atë që duket të jetë një veprim i koordinuar, një mesazh i ngjashëm shfaqet në faqet e internetit të rrjeteve televizive iraniane dhe rajonale që pretendon se domenet e faqeve të internetit janë" kapur nga Qeveria e Shteteve të Bashkuara '".

Në tetor 2020, prokurorët amerikanë kapën një rrjet të domeneve të internetit që ata pretenduan se ishin përdorur në një fushatë nga Trupat e Gardës Revolucionare të Iranit (IRGC) për të përhapur "dezinformimin politik" në të gjithë botën.

Pushtimet vijnë ndërsa fuqitë botërore përpiqen të ringjallin marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 dhe vetëm pak ditë pas fitores së Ebrahim Raisi në zgjedhjet presidenciale. Gjatë konferencës së tij të parë për shtyp të hënën, Raisi tha se Irani do të vazhdojë të angazhohet në bisedime në lidhje me ringjalljen e marrëveshjes bërthamore, por theksoi se diplomacia e vendit nuk do të kufizohet në marrëveshje.

"Ne nuk kemi ndërmend të negociojmë një marrëveshje bërthamore nëse ato nuk sigurojnë interesat e vendit tonë," shtoi presidenti i zgjedhur.

Raisi vazhdoi të kritikonte vendimin e vitit 2018 nga administrata e Donald Trump për t'u tërhequr në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja bërthamore dhe akuzoi SHBA për "shkeljen" e saj duke vendosur sanksione ndaj Teheranit. Ai vuri në dukje se sanksionet duhet të hiqen dhe tha se nuk kishte në plan të takonte presidentin në detyrë të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden.

SH.B.A. u tërhoq nga marrëveshja në 2018 dhe vendosi përsëri sanksione mbi Iranin në përputhje me "politikën e saj të presionit maksimal" kundër Teheranit dhe në përgjigje Republika Islamike filloi të tërhiqte zotimet e saj në bazë të marrëveshjes. Irani ka theksuar vazhdimisht se programi i tij bërthamor mbetet paqësor, pa asnjë qëllim për të prodhuar armë bërthamore./sputniknews

/ argumentum.al