Mbёrrin avioni i parё charter nё Rinas me turistë rusë

Mё 20 qershor nё aeroportin e Tiranёs Nёnё Tereza mbërriti avioni i parё charter nga rusia me turistë rusë. Kёtё lajm e ka bёre tё ditur ambasada ruse nё Tiranё nёpermjet njё postimi nё  rrjetet sociale.

Duke vlersuar menaxhimin e pandemisё nga qeveria shqiptare, ambasada ruse shkruan:

“Kjo ngjarje u bё e mundur falё pёrpjekjeve tё pёrbashkëta nё luftёn kundёr koronavirusit. Duke vlersuar keshtu  menaxhimin e pandemise nga qeveria shqiptare. Ulje e vazhdueshme e tё sёmurëve me Covid-19 fal zbatimit tё masave kufizuese tё rrepta dhe vaksinimit tё gjerё tё popullsisё i lejoi Shqipёrisё tё hapё pёrsёri kufijtё e saj dhe tё deklarojё mё zё tё lartё «Mirёseerdhët nё Shqipёri!» mijёra dhe mijёra turistёve nga vendet e ndryshme, pёrfshi Rusinё”.

Postimi i plotё nga Ambasada Ruse nё Tiranё:

Mё 20 qershor nё aeroportin e Tiranёs Nёnё Tereza mbërriti avioni i parё charter nga rusia me turistë rusë. Kjo ngjarje u bё e mundur falё pёrpjekjeve tё pёrbashkëta nё luftёn kundёr koronavirusit. Ulje e vazhdueshme e tё sёmurëve me Covid-19 fal zbatimit tё masave kufizuese tё rrepta dhe vaksinimit tё gjerё tё popullsisё i lejoi Shqipёrisё tё hapё pёrsёri kufijtё e saj dhe tё deklarojё mё zё tё lartё «Mirёseerdhët nё Shqipёri!» mijёra dhe mijёra turistёve nga vendet e ndryshme, pёrfshi Rusinё. Jemi krenarë me faktin se në arritjen e rezultateve pozitive nё luftёn kundёr pandemisё nё Shqipёri ndihmoi dhe pёrdorimi i gjerё kёtu i vaksinës antikovid ruse «Sputnik V».

Duke pёrshendetur tё ardhurit nga Rusia, u urojmё njё qëndrim dhe pushim tё kёndshёm nё Shqipёri dhe kthim nё shtёpi me shёndet tё plotё, gёzim, pёrshtypje tё mira nga bregdeti Adriatik dhe Jon, mikpritja dhe kuzhina kombёtare dhe sigurisht me deshirё tё vizitojnë pёrseri kёtё vend tё bukur.

/argumentum.al