“Një ditë e mirë për Rusinë”: Ish Presidenti amerikan Trump shpërthen ndaj Biden pas samitit me Putin, duke përmendur heqjen dorë për Nord Stream-2

Donald Trump ka akuzuar Presidentin e SHBA Joe Biden pas takimit të tij të parë të ulur me homologun e tij rus si komandant i përgjithshëm, duke këmbëngulur se Amerika nuk fitoi asgjë nga takimi dhe duke e quajtur atë një "ditë të mirë" për Moskën.

"Ne nuk morëm asgjë. Ne i dhamë një fazë shumë të madhe Rusisë dhe nuk morëm asgjë ”, tha Trump për Sean Hannity të Fox-it të Mërkurën në mbrëmje, duke sulmuar Biden për heqjen e sanksioneve në projektin e gazsjellësit Nord Stream 2, i cili po ndërtohet nga Rusia dhe do të transportojë gazi natyror në Bashkimin Evropian.

Ne hoqëm dorë nga diçka që ishte tepër e vlefshme. Unë ndalova tubacionin, Nord Stream, dhe ai tubacion u ndalua. Ajo u dha përsëri dhe asgjë nuk është marrë për të ... Unë mendoj se kjo ishte një ditë e mirë për Rusinë.

Ish presidenti shtoi se politikat energjetike të Biden do ta "bënin Rusinë kaq të pasur", duke ofruar pak shpjegime se si, por gjithashtu duke thënë: "Kur e lashë ishte 1,87 dollarë për galon për një galon gaz, tani është mbi 3 dollarë. Do të shkojë deri në 5, 6 dollarë ose 7 dollarë, shënoj fjalët e mia, dhe kjo është më e madhe se një rritje e taksave ".

Biden hoqi dorë nga sanksionet ndaj një kompanie gjermane prapa Nord Stream 2 muajin e kaluar, duke thënë se ato ishin "kundër produktive në lidhje me marrëdhëniet tona evropiane". Putini njoftoi më 4 qershor se seksioni i parë i tubacionit, i cili do të transportojë gaz nga Rusia në Gjermani përmes Detit Baltik, ka përfunduar.

Ndërsa Trump dënoi performancën e presidentit me Putin, ai megjithatë i tha Hannity se ai donte që ai të bënte mirë, megjithëse nuk mund të ndihmonte por të ngrinte garën presidenciale të vitit 2020 edhe në përpjekje për të qenë më pajtues ndaj ish kundërshtarit të tij.

"Shikoni, shpresoj që [Bajden] të mos ketë probleme," tha ai. “Unë dua që ai të bëjë mirë. Unë dua që ai të dalë dhe të bëjë mirë. Unë mendoj se zgjedhjet ishin jashtëzakonisht të padrejta, por unë dua që ky djalë të dalë dhe të bëjë mirë për vendin tonë. ”

/ argumentum.al