Putin pret të diskutojë mënyrat për të rregulluar marrëdhëniet Rusi-SHBA,gjatë bisedimeve të para me Biden në Gjenevë

Presidenti rus Vladimir Putin tha se takimi i tij i parë me homologun e tij të SHBA, Joe Biden, nuk ka gjasa të përfundojë me një përparim, por diskutimi i çështjeve të tyre më të ngutshme mund të vendosë bazat për normalizimin e mëtejshëm.

Putini zbuloi "agjendën e përafërt" të bisedimeve të tij shumë të pritura ballë për ballë me Biden, të planifikuara të zhvillohen në Gjenevë, Zvicër në 16 qershor, gjatë paraqitjes së tij në St. Forumi Ekonomik Ndërkombëtar i Petersburg të Premten.

"Ne do të diskutojmë çështjet e marrëdhënieve dypalëshe. Unë vij nga fakti që ne duhet të përpiqemi të gjejmë mënyra për t'i rregulluar ato marrëdhënie. Sot, ato janë në një nivel jashtëzakonisht të ulët. Të gjithë e dimë atë, ”tha udhëheqësi rus.

Çështjet e tjera që ai planifikoi të ngrinte me presidentin e SH.B.A.-së, ai tha se ishin stabiliteti strategjik, zgjidhja e konflikteve në pikat më të shquara ndërkombëtare, luftimi i terrorizmit, trajtimi i pandemisë së koronavirusit dhe çështjet ekologjike, tha Putin.

Në një intervistë të veçantë me Kanalin 1 të Rusisë, ai e përshkroi Biden si "një njeri me përvojë, të ekuilibruar dhe të saktë", i cili kishte kaluar tërë jetën e tij në politikë dhe shprehu shpresën se këto cilësi do të kishin një efekt pozitiv në negociatat e ardhshme.

Unë nuk pres asgjë që mund të bëhet një përparim në marrëdhëniet Rusi-SHBA, "rrëfeu udhëheqësi rus. Sidoqoftë, tha ai, bisedimet e Gjenevës mund të krijojnë kushtet e duhura për ndërmarrjen e hapave të mëtejshëm drejt normalizimit të lidhjeve Rusi-SH.B.A., i cili në vetvete do të ishte "një rezultat pozitiv".

Biden e ftoi Putinin të takohej gjatë një telefonate në Prill, pak kohë pasi ai dha një përgjigje pohuese në një pyetje nga një reporter i ABC i cili donte të dinte nëse e konsideronte homologun e tij rus si një "vrasës". Përgjigja e diskutueshme e presidentit amerikan provokoi një përplasje diplomatike, por Kremlini më vonë tha se nuk duhet të bëhej një pengesë për rihapjen e dialogut me Uashingtonin.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki më herët tha se takimi midis Biden dhe Putin do të mbulonte një "gamë të plotë të çështjeve të ngutshme", duke përfshirë të drejtat e njeriut, sulmet kibernetike dhe "sovranitetin dhe integritetin territorial" të Ukrainës./ argumentum.al