Rusia gati për të diskutuar të drejtat e njeriut nëse Biden dëshiron, por duke filluar me arrestimin e protestuesve që sulmuan Kapitolin e SHBA, thotë Lavrov

Pasi Presidenti i SHBA Joe Biden zbuloi se ai planifikon të ngrejë çështjen e të drejtave të njeriut kur takohet me homologun e tij rus Vladimir Putin muajin tjetër, Moska ka thënë se është e lumtur që të zhvillojë diskutimin, për sa kohë që shkon në të dy anët.

Duke folur si pjesë e një konference për shtyp të hënën, Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergej Lavrov njoftoi se "ne jemi gati të flasim, nuk kemi tema tabu. Ne do të diskutojmë gjithçka që mendojmë se është e nevojshme. Ne do të jemi të gatshëm t'u përgjigjemi pyetjeve që pala amerikane do të ngrejë. Kjo vlen edhe për të drejtat e njeriut. ”

Sidoqoftë, ai tha, një çështje që mund të jetë në tryezë është shumë më afër shtëpisë për Biden sesa mund të jenë të tjerët. "Për shembull, ne po ndjekim me interes persekutimin e atyre personave që akuzohen për trazirat më 6 janar të këtij viti" në Uashington. Atje, shtoi Lavrov, "shumë gjëra me të vërtetë interesante po ndodhin nga këndvështrimi i të drejtave të opozitës dhe mbrojtjes së këtyre të drejtave."

Komentet e tij vijnë vetëm një ditë pasi Biden deklaroi se ai do të merrte një qëndrim të ashpër për çështjet e lirive civile gjatë një fjalimi të Ditës Përkujtimore në Delaware. "Unë jam duke u takuar me Presidentin Putin brenda dy javësh në Gjenevë, duke e bërë të qartë se nuk do ta leme të abuzojë me këto të drejta," tha ai.
"Eshtë koha t'i kujtojmë të gjithëve se kush jemi".

Më shumë se 400 njerëz janë identifikuar si pjesë e hetimeve në sulmin e 6 janarit në ndërtesën e Kapitolit, ku turmat ushtynë rrugën e tyre drejt legjislaturës, duke dërguar politikanë dhe stafë duke u përpjekur për  siguri. Pesë persona vdiqën në incident, duke përfshirë një oficer policie dhe një protestues të qëlluar për vdekje ndërsa ajo u përpoq të hynte në një korridor të sigurt.

Në mars, Biden nënshkroi sanksione në fuqi kundër zyrtarëve rusë që pretendonte se ishin pas burgimit të figurës së opozitës të mbështetur nga Perëndimi Alexey Navalny, si dhe për abuzime të pretenduara të "të drejtave të njeriut" gjatë policimit të protestave të mëvonshme. Moska i hedh poshtë këto pretendime dhe thotë se e konsideron çështjen si çështje të brendshme.

Biden dhe Putin do të takohen për samitin e tyre të parë personal që kur presidenti i SHBA mori detyrën. Kremlini ka thënë se pret të ngrejë një numër çështjesh të rëndësishme, por që nuk ka gjasa për një "rivendosje" të marrëdhënieve .(RT-argumentum.al)