Rusia së shpejti do të denoncojë marrëveshjen e 'Tokave të Hapura' për udhëtimet diplomatike me SHBA

Qeveria ruse së shpejti do të lëshojë një dekret për të denoncuar memorandumin për udhëtimet diplomatike dhe për të dërguar disa sinjale të tjerë që Shtetet e Bashkuara do t'i konsiderojnë të pakëndshme, njoftoi të Mërkurën Zëvendës Ministri i Jashtëm Sergej Ryabkov.

"Dekreti i qeverisë mbi denoncimin nga Rusia të memorandumit të" tokave të hapura "po vjen së shpejti, nuk mund t'ju them saktësisht kur. Ka disa gjëra të tjera që ne u komunikojmë amerikanëve me dyer të mbyllura," u tha Ryabkov gazetarëve.

Zëvendës ministri i jashtëm theksoi se "sinjalet e pakëndshme" nuk kishin të bënin me bisedimet e nivelit të lartë të ardhshëm.

Samiti i udhëheqjes ruso-amerikan është planifikuar për në 16 qershor në Gjenevë. Të premten, Jen Psaki, zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, tha se Vladimir Putin dhe Joe Biden do të diskutojnë stabilitetin strategjik, situatën në Ukrainë dhe Bjellorusi.

Memorandumi i "tokave të hapura" i nënshkruar në 1992 anuloi lejet e detyrueshme të udhëtimit për personelin diplomatik dhe konsullor dhe zyrtarë të tjerë të mbuluar nga regjimi aktual i udhëtimit. Këta individë gjithashtu mund të rregullojnë bileta, akomodim dhe shërbime të tjera udhëtimi në të njëjtën bazë si qytetarët e vendit pritës.

/argumentum.al