SHBA do të insistojë në 'hapa të vërtetë, veprime konkrete' për të zbutur efektet e Nord Stream 2, thotë Blinken

Nord Stream 2, një tubacion i gjatë 745 milje, është vendosur të sjellë gazin rus në Gjermani nën Detin Baltik. SH.B.A. dhe kundërshtarët e tjerë të projektit besojnë se ai do t'i dhurojë Rusisë fuqinë gjeostrategjike mbi Evropën. Sidoqoftë, Moska pohon se tubacioni është një projekt thjesht ekonomik.

Sekretari i Shtetit i SHBA  Antony Blinken tha të martën se Uashingtoni do të këmbëngulë në "hapa të vërtetë, veprime konkrete" ndërsa punonte me Gjermaninë në përpjekje për të lehtësuar ndikimin e tubacionit Nord-Stream-2, pjesa e parë e së cilës përfundoi javën e kaluar.

"Ne gjithashtu natyrisht kemi mundësi të shkojmë përpara për t'u marrë me ata që ofrojnë sigurime ose leje të tjera," tha Blinken.

Sipas Blinken, Gjermania, e cila ka këmbëngulur prej kohësh se dëshiron të shohë tubacionin prej 11 miliardë dollarësh të përfunduar, "ka ardhur në tryezë" dhe SH.B.A. "ishte e angazhuar në mënyrë aktive me ta".

Sekretari i shtetit beson se përfundimi fizik i projektit nuk do të thotë se është funksional, duke pretenduar se SH.B.A. "po punonte ende për këtë".

"Ne gjithashtu natyrisht kemi mundësi të shkojmë përpara për t'u marrë me ata që do të siguronin sigurime ose më mirë leje që tubacioni të bëhej funksional. Ne vazhdojmë të besojmë se është një ide e keqe," shtoi Blinken.

Gjithçka ka të bëjë me fitimin ekonomik

Të Premten, Presidenti rus Vladimir Putin tha se faza e parë e Nord Stream 2 ka përfunduar me sukses, pavarësisht presionit nga partnerët amerikanë që duan të vrasin projektin.

Gjatë Forumit Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Petersburgut, Putini përsëriti sigurimet e përsëritura të Moskës se tubacioni ishte një projekt thjesht ekonomik që do të transportonte deri në 55 miliardë metra kub gaz rus në Gjermani çdo vit.

Moska beson se kundërshtimi i Uashingtonit ndaj tubacionit vjen nga një qëndrim anti-konkurrues të cilin e arsyeton me një dëshirë të dukshme për të mbrojtur Evropën nga ndikimi në rritje i Rusisë dhe politika energjetike që mund të dëmtojë Ukrainën.

 

Blinken tha të martën se SH.B.A. synonte të "kompensonte" Ukrainën për humbjet e mundshme të të ardhurave nga tranziti i gazit natyror, pasi tubacioni do të anashkalojë në mënyrë efektive vendin, ndërsa siguroi që rusët të mos "përdorin gazin si një mjet detyrimi".

Në maj, Shtetet e Bashkuara renditën në listën e zezë 13 anije ruse të përfshira në ndërtimin e tubacionit të gazit Nord Stream 2 dhe tre kompani ruse të lidhura me projektin. Sidoqoftë, ajo vendosi të heqë dorë nga sanksionet kundër Nord Stream 2 AG, firma e regjistruar në Zvicër prapa ndërtimit të gazsjellësit dhe CEO i saj Matthias Warnig, pavarësisht se Departamenti i Shtetit më parë konkludoi se veprimtaritë e tyre ishin të dënueshme.

Blinken më parë tha se ishte në interesin kombëtar të SHBA për të mos sanksionuar firmën.

"Si një çështje praktike, përfundimi fizik i tubacionit ishte, unë mendoj se një arritje e plotë", shpjegoi ai të martën.

"Dhe pavarësisht nga sanksionimi i asaj njësie dhe CEO, kjo nuk do të kishte ndryshuar asgjë në gjykimin tonë në drejtim të përfundimit fizik."

Raundi i mëparshëm i sanksioneve të Uashingtonit ka bërë që kompania zvicerane e tubave Allseas të tërhiqet nga projekti duke shkaktuar një vonesë në punën e vendosjes së tubave, të cilën anija ruse 'Fortuna' rifilloi gati një vit më vonë në ujërat pranë Danimarkës. U bashkua me një anije tjetër ruse për vendosjen e tubave - 'Akademik Cherskiy'.

Zëdhënësi i Nord Stream 2 AG tha në fund të majit se 'Fortuna' ishte zhvendosur në Germa.

/argumentum.al