Shpërthen fabrika e municionit “Sloboda” në Serbi, evakuohen banorët

Banorët e qytetit qendror serb të Çaçakut u zgjuan nga një seri shpërthimesh, ndërsa fabrika lokale që bënte municion për tanke dhe artileri me sa duket u përfshi në flakë.

Shpërthimet e vazhdueshme filluan rreth orës 1:30 të mëngjesit me kohën lokale nga uzina 'Liria', në jug-perëndim të Çaçakut, detyroi që disa banorë vendas  të largohen nga shtëpitë e tyre në panik.

Disa seri shpërthimesh të fuqishme zgjuan njerëzit e ÇaČak natën e kaluar rreth orës 1.30 të mëngjesit. Një depo me granata topi në Pridvorica shpërtheu, raporton B92

Dritaret e shtëpive përreth u plasën.

Aleksandra Ćirović, një punëtore e cila ishte në fabrikë në kohën e shpërthimit, i tha "Novosti" se ajo ishte me kolegët e saj brenda kompleksit. "Unë po punoja me shtatë kolegë të tjerë në fabrikën e prerjes kur ndodhi shpërthimi. Ne arritëm të dilnim dhe të arrinim një ndërtesë dhe të hynim në një bodrum prej betoni. Ajo ndërtesë nuk ka dritare dhe është varrosur fjalë për fjalë në tokë. Ne jemi akoma atje.

"Dëgjohen shpërthime, gjithçka po dridhet. Eshtë e tmerrshme," tha ajo më pas, duke shtuar se drejtori i thirri ata dhe u tha se ata duhet të qëndronin atje dhe se ata do të evakuoheshin sa më shpejt që kushtet të ishin të përshtatshme.

Nga ana tjetër, vendasit thanë se u duhej të largoheshin nga shtëpitë e tyre.

"Na u desh të iknim nga shtëpia sepse jetojmë afër fabrikës, mezi nxorëm kokën të gjallë," tha Jelena nga Çačak.

Një i ri e krahasoi këtë situatë me luftën. "Kjo është e tmerrshme, sikur të jetë një luftë," tha ai. Pas më shumë se një ore pas shpërthimit të parë, shpërthimet nuk u qetësuan dhe copëzat fluturuan në të gjitha drejtimet. Një ekip i ndihmës së shpejtë ishte gjithashtu në vend, i cili, së bashku me ekipin e policisë, nuk arritën t'i afrohen fabrikës, për arsye sigurie.

Kryetari i Komunës së Çaçakut, Milun Todorović, konfirmoi në profilin e tij në Facebook se kishte një seri shpërthimesh në kompaninë "Sloboda" dhe se nuk kishte viktima apo lëndime njerëzore. /argumentum.al