Unilateralizmi dhe ndërhyrja amerikane po nxit paqëndrueshmërinë globale, jo veprimet ruse, thotë Putini përpara samitit me Biden

Ndërsa Uashingtoni vazhdimisht flet për nevojën e harmonisë ndërkombëtare, ajo rrallë ka luajtur një rol pozitiv në të në vitet e fundit, ka thënë Presidenti rus Vladimir Putin, duke theksuar se stabiliteti është jetik në politikën botërore.

I pyetur gjatë një  interviste me Keir Simmons të NBC, transmetuar të hënën, nëse ai do të mbështeste një thirrje për parashikueshmëri dhe stabilitet nga homologu i tij amerikan, Joe Biden, kur të dy liderët takohen në Gjenevë të Mërkurën, Putini tha se

"Është vlera më e rëndësishme ... në punët ndërkombëtare". Sidoqoftë, shtoi ai, "nga ana e partnerëve tanë të SH.B.A., kjo është diçka që nuk e kemi parë në vitet e fundit".

Simmons vuri në dukje se Biden ka akuzuar më parë Rusinë për shkaktimin e "shumë paqëndrueshmërisë dhe paparashikueshmërisë", me Putin duke u përgjigjur se Moska është e shqetësuar edhe për ndikimin e politikës së jashtme amerikane. Presidenti rus vuri në dukje atë që ai e përshkroi si rolin e Uashingtonit në destabilizimin e Libisë në 2011, si dhe në pjesën më të madhe të Lindjes së Mesme.

Putini tha gjithashtu se, kur ai pyeti zyrtarët amerikanë në lidhje me pikëpamjet e tyre mbi trajektoren politike të Sirisë në rast të largimit të Presidentit Bashar Assad nga pushteti, ata thanë se nuk kishin një pamje të qartë të asaj që mund të pasonte.

"Nëse nuk e dini se çfarë do të ndodhë më pas, pse të ndryshoni atë që ekziston?" Presidenti rus pyeti, duke shtuar se Siria mund të jetë "një Libi e dytë ose një Afganistan tjetër" nëse Uashingtoni dhe aleatët e tij do të kishin arritur të hiqnin Assadin nga pushteti. Rusia ka mbështetur qeverinë siriane në konflikt, pas një kërkese nga Damasku në 2015.

Përfundimisht, është unilateralizmi i Amerikës dhe dëshira e Uashingtonit për të imponuar vullnetin e saj tek të tjerët që prishin stabilitetin në arenën ndërkombëtare, pretendoi Putini. "Kështu nuk arrihet stabiliteti," tha ai, duke shtuar se vetëm dialogu mund të sigurojë siguri dhe paqe.

"Le të ulemi së bashku, të flasim, të kërkojmë zgjidhje kompromisi që janë të pranueshme për të gjitha palët. Kështu arrihet stabiliteti," nxiti presidenti.

Komentet e Putinit erdhën përpara takimit të tij të parë me Biden që kur udhëheqësi amerikan mori detyrën në janar. Presidenti rus ka thënë se marrëdhëniet SHBA-Rusi janë në "pikën e tyre më të ulët në vitet e fundit" në prag të samitit.

Biden tha se ai dëshiron të përdorë sesionin për të ndihmuar në ndërtimin e një "marrëdhënie të qëndrueshme dhe të parashikueshme" me Moskën. Megjithatë, në samitin e G7, të mbajtur në Angli javën e kaluar, ai gjithashtu këmbënguli se SHBA "do t'i përgjigjen në një mënyrë të fuqishme dhe kuptimplote" çdo "aktiviteti të dëmshëm" nga Rusia./RT

/ argumentum.al