“Zelensky akuzon Amerikën se Ukraina ka paguar me jetë për tubacionin NS2 dhe pyet Biden, sa jetë ukrainase kushton marrëdhënia midis Shteteve të Bashkuara dhe Gjermanisë?”

Udhëheqësi i Ukrainës  Volodymyr Zelensky ka kritikuar SH.B.A.-të për prerjen e Kievit nga vendimet për Nord Stream 2, i tërbuar nga vonesat e anëtarësimit në NATO dhe tha se Uashingtoni nuk i ka kërkuar ende këshillat e tij se si të merren me Rusinë.

Duke folur për faqen e lajmeve Axios me bazë në Virxhinia gjatë fundjavës, Presidenti ukrainas tha se ai ishte verbuar nga vendimi i Uashingtonit për të ndaluar pjesën më të madhe të sanksioneve që synonin tubacionin e mbështetur nga Rusia, i cili lidh fushat e gazit siberian me konsumatorët në Gjermani, segmenti i parë i të cilit përfundoi të Premten. Kanali i energjisë, i cili do të anashkalojë Ukrainën, "është një armë, një armë e vërtetë në duart e Federatës Ruse", tha ai, duke ankuar se nuk është shumë e kuptueshme ... që plumbat e kësaj arme mund të sigurohen nga një vend kaq i madh si SH.B.A. ”

Zelensky shtoi se Biden i kishte dhënë atij "sinjale të drejtpërdrejta" se Amerika ishte e gatshme të bllokonte tubacionin, përpara se të merrte përsipër vendimin. Ai u ankua për gazetarët se ishte detyruar të dëgjonte një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë në mënyrë që të kuptonte lëvizjen, e cila Biden tha se ishte e pashmangshme duke qenë se ai erdhi në zyrë shumë vonë për të ndaluar ndërtimin. Presidenti amerikan gjithashtu tha se do të ishte "kundërproduktive" të sanksiononte aleatët e saj evropianë, të tillë si Gjermania. Për këtë, Zelensky pyeti, "sa jetë ukrainase kushton marrëdhënia midis Shteteve të Bashkuara dhe Gjermanisë?"

Një fushë tjetër në të cilën komunikimi mes Uashingtonit dhe Kievit me sa duket është prishur është në krye të një takimi kritik kokë më kokë midis Biden dhe Putin, i vendosur të zhvillohet në Zvicër javën e ardhshme. I pyetur nëse ai ishte kontaktuar nga udhëheqësi amerikan në fillim të takimit, Zelensky tha "jo akoma" por se "do të ishte një gabim i madh" që Shtëpia e Bardhë të mos kërkonte këshillën e tij. "Ne kemi një kuptim më të thellë të temës," tha ai, duke shtuar se "ne e kuptojmë Rusinë më mirë tani - sepse ne kemi qenë fqinjë për shumë vite dhe sepse kemi luftë në Lindje."

Presidenti tha se vendimi i Biden për të takuar Putinin përpara se të bënte një vizitë në Kiev tregon "vizionin gjeopolitik të Shtëpisë së Bardhë: ekzistojnë 'perandoritë', ka fuqitë e mëdha të botës dhe ka të gjithë të tjerët. Vendimi për të mos u takuar me të, shtoi Zelensky, me sa duket ishte i lidhur me vendimin e qeverisë ukrainase për të shkarkuar drejtimin e kompanisë shtetërore të energjisë, Naftogaz.

Përveç kësaj, Zelensky, i cili ka parë rënien e vlerësimit të tij në mes të kundërshtimit të ashpër politik në vend dhe me një përgjigje të ngadaltë ekonomike në prag të pandemisë Covid-19, gjithashtu shprehu zhgënjimin që premtimet e kaluara në lidhje me potencialin e vendit të tij për t'u bashkuar me NATO kishin nuk janë nderuar Ai tha se "gjëra shumë të gabuara po ndodhin" por që ai ende mban besimin se Kievi do të pranohet në bllokun ushtarak të udhëhequr nga SH.B.A. "Më duhet të theksoj se shumë ukrainas gjithnjë e më shumë nuk e besojnë këtë aq fort sa më parë," shtoi ai, duke pasur parasysh vonesat e vazhdueshme dhe pengesat me të cilat përballet aplikimi i tij.

Unë mendoj se nëse jemi të mirëpritur në NATO, nëse ata vërtet duan të na shohin si një anëtar, atëherë nuk është e dobishme të shohësh në dylbi, në një të ardhme të largët dhe të diskutosh për këtë të ardhme. Çështja duhet të zgjidhet menjëherë. Ne jemi në rrezik tani, pavarësia jonë është në rrezik tani dhe tani na duhet ndihmë, "argumentoi ai.

Në prill, Ulrike Demmer, zëvendës zëdhënësja e qeverisë gjermane, tha se ndërsa "NATO përgjithësisht ndjek një politikë të dyerve të hapura", kur bëhet fjalë për Ukrainën "nuk parashikohen hapa të tjerë drejt anëtarësimit të saj aktualisht."/ argumentum.al