“Bota Serbe” e Aleksandar Vulin nxit reagime në rajon

Ditë më parë, Vulin tha në një tubim të partisë së tij se “detyrë e këtij brezi politikanësh është të krijojë botën serbe” dhe “t’i bashkojë serbët kudo që jetojnë”.

Ai tha se për “krijimin e botës serbe”, duhet që Serbia të jetë ekonomikisht e suksesshme, e udhëhequr mirë dhe “të ketë një ushtri që është në gjendje ta shpëtojë atë, ashtu si edhe serbët kudo që jetojnë”.

Vulin, ndër bashkëpunëtorët më të ngushtë të gruas së presidentit të atëhershëm serb, Sllobodan Millosheviq, u duartrokit nga të pranishmit përfshirë edhe Vuçiçin.

Ministrja e Punëve të Jashtme e Bosnje e Hercegovinës, Bisera Turkoviq kërkoi nga Vuçiç të distancohet menjëherë nga deklaratat e Vulinit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha pas takimit me Vuçiçin në Bruksel se Serbia e ka problem të përballet me të kaluarën.

“Për fat të keq, presidenti i Serbisë nuk distancohet as nga Vulini, as nga Daçiqi [v.j. tani kryetar i Kuvendit të Serbisë], as nga Millosheviqi, as nga kushdo që ishte në pushtet në vitet 1990. Kjo është me të vërtetë për keqardhje”, tha Kurti.

Termi “bota serbe” u përdor për herë të parë nga Vulin më 26 shtator, 2020.

Thirrja e Ministrit të Brendshëm Serb, Aleksandar Vulin, për krijimin e "Botës Serbe" ka shkaktuar reagime të forta në rajon dhe publikun serb, me kritikët që theksojnë se ky është rehabilitimi i politikës së rrezikshme dhe shkatërruese.

"Krijimi i Botës Serbe, ku serbët do të jetonin dhe do të ishin të bashkuar, është detyra e kësaj gjenerate politikanësh", tha Vulin të Dielën, me rastin e 13 vjetorit të Lëvizjes së Socialistëve, një parti e vogël politike që ai drejton.

Ai specifikoi në fjalën e tij se, për të krijuar Botën Serbe, është e nevojshme që Serbia të jetë ekonomikisht e suksesshme, të ketë udhëheqje të mirë dhe të ketë një ushtri që mund të shpëtojë si vendin ashtu edhe serbët kudo që ata jetojnë.

Duke dalë në TV Pink, Vulin tha se ideja e krijimit të Botës Serbe, e cila i referohet "hapësirës shtetërore dhe politike" duhet të realizohet "pa u qëlluar".

“Lëreni të zgjasë sa të zgjasë. Pse jeni kaq i bindur që situata në Ballkan është e pandryshueshme? Unë garantoj vetëm një gjë - kjo do të ndodhë, pa asnjë fjalë të vështirë ”, tha Vulin, raporton e përditshmja Danas.

Pas thirrjeve të shumta për tu distancuar nga deklarata të tilla, Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq tha dje në Bruksel, pas një takimi me Kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, se politika zyrtare e Serbisë është e paprekshme e kufijve.

"Politika zyrtare është se kufijtë e Serbisë janë të pandryshueshëm dhe Beogradi nuk merret me kufijtë e tjerë", tha Vuçiq.

Kjo nuk është hera e parë që Vulin flet për idenë e Botës Serbe. E njëjta tezë u prezantua nga Ministri Serb në maj të këtij viti, kur procesi i bashkimit të vendeve serbe u ribrandua në këtë frazë të re politike.

"Unë besoj se krijimi i Botës Serbe zgjidh çështjen kombëtare të Serbisë, që ndalon përhapjen e Shqipërisë së Madhe, garanton serbët se gjenocidi ndaj tyre nuk do të ndodhë më, dhe mbi të gjitha, siguron paqen afatgjatë në Ballkan", Tha Vulin me ate rast.

Këtë herë, Vulin provokoi reagime në vend dhe në rajon.

Sipas Radios Evropa e Lirë (RFE), autoritetet e larta në Bosnjë dhe Hercegovinë i kërkuan Presidentit të Serbisë që të distancohej nga deklaratat e Vulinit, zyrtarët e Kosovës vlerësuan se mesazhet e Vulin pasqyrojnë politikën zyrtare të Beogradit, ndërsa Fronti Demokratik i Malit të Zi (DF) mbështeste Vulin ideja

Anëtari i Parlamentit Evropian, Tonino Picula, vlerësoi se Serbia, nëse dëshiron të bashkohet me BE, duhet të ushqejë vlerat Evropiane dhe shtoi për Aktuelno.me se fjalimi i Vulin pasqyron të gjithë mjedisin politik jodemokratik në Serbi./Argumentum.al