Ish-ambasadori i SHBA-së, Montgomery: Gjukanoviç është politikani më i aftë në Ballkan, ruhej nga CIA, u kthye te ruset e tani me NATO-n

William Montgomery, ish Ambasadori i SH.B.A.-së n Serbi-Malin e Zi, Kroaci dhe Bullgari, tha se SH.B.A. kishin një anije me një ekip të CIA-s të vendosur në Cavtat. Sipas tij, detyra kryesore e CIA-s e vendosur në qytetin kroat ishte të mbronte presidentin e atëhershëm dhe aktual të Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, nëse presidenti i atëhershëm i RFJ-së, Sllobodan Milosheviç, e sulmonte atë.

Në një intervistë për Vecernji të Zagrebit, siç raportohet nga Vijesti i Podgoricës Montgomery tha se ishte e vështirë për të mbledhur fonde për të financuar qeverinë e Gjukanoviç, kështu që ai tha se ata filluan të lejonin kontrabanduesit e duhanit të veprojnë nga Mali i Zi.

Kur u pyet se çfarë mendon për rolin e Gjukanoviç në historinë e shpërbërjes së Jugosllavisë, Montgomery tha se "Gjukanoviç është politikani më i aftë, më i shkathët në rajon".

Ai gjithashtu tha se të gjithë e dinin se çfarë po ndodhte, por ata e lejuan atë sepse solli paratë që Gjukanoviç duheshin kundër Millosheviçit.

"Por kur luftërat mbaruan dhe Millosheviçi ra, ndodhi diçka si skena nga 'Casablanca'. Italianët thanë: mirë, këtu ndodh kontrabanda. Ne duhet ta hetojmë atë. Dhe kështu ata filluan një hetim të madh që përfshinte Gjukanoviç. Ai e sheh që italianët po e ndjekin, se britanikët kanë filluar ta marrin më seriozisht krimin e organizuar, etj. Dhe pastaj ai bën përsëri një zhvendosje, këtë herë drejt Rusëve. Ai dërgon këshilltarin e tij më të afërt të ambasadorit në Rusi me qëllim të tërheqjes së rusëve për të ardhur dhe për të investuar në Malin e Zi. Dhe ata e bëjnë këtë. Por më pas ai sheh një mundësi tjetër, largohet nga Rusia dhe bashkohet me NATO-n, "tha ish-ambasadori amerikan.

Një gazetar nga Večernji list pastaj thotë: “Rusët po përpiqeshin ta kryenin një grusht shteti në atë moment, gjë e cila është çështje serioze”.

“Po, edhe ai mbijeton. Ai vazhdimisht po bën hapa të mëdha në të gjitha drejtimet, dhe kjo është e mahnitshme, dhe kjo është arsyeja pse unë them se ai është politikani më i shkathët, më i suksesshëm në rajon”, tha Montgomery.

"Ne kemi punuar ngushtë kur isha ambasador në Kroaci. Por unë nuk kisha asnjë rol në atë që po më pyetët. Kur arrita në Beograd, një nga detyrat e mia të para ishte të shkoja në Malin e Zi, atëherë pjesë e Jugosllavisë, dhe të vlerësoja parti të ndryshme politike , për të raportuar përsëri në Uashington se cilat janë besimet e atyre partive politike, cilat janë shanset e largimit të Gjukanoviçit, kështu që unë u takova dy ose tre herë me përfaqësues të të gjitha partive atje, duke përfshirë atë serbe. Unë nuk shoh asnjë alternativë të pranueshme për Djukanovic sepse asnjë nga ato partitë e tjera nuk ka forcën e partisë së tij në pushtet. Partia serbe nuk ka asnjë përkushtim ndaj vlerave perëndimore, në fakt ajo i kundërshton ato sepse ato janë pro-Millosheviqit. Kështu që ne nuk kemi zgjidhje tjetër veçse t'i përmbahemi Gjukanoviçit. Kjo nuk ishte pozicioni i ambasadorit britanik (Charles Crawford), i cili mendoi se për shkak të gjithë kontrabandës së duhanit dhe gjithë kësaj, Gjukanovic duhej të largohej, por nuk ishte ky pozicioni im, kështu që nuk kishte asnjë mënyrë që të bëhesha pjesë e përpjekjeve të bëra për  diskreditimin e Gjukanoviç ", tha Montgomery./ Argumentum.al