Kubanët protestojnë kundër mungesës së ushqimit dhe rritjes së çmimeve

Mijëra Kubanë marshuan në shëtitoren Malecon të Havanës dhe gjetkë në ishull për të protestuar kundër mungesës së ushqimit dhe çmimeve të larta mes krizës së koronavirusit, në një nga demonstratat më të mëdha ndonjëherë të Kubës anti-qeveritare.

Shumë të rinj morën pjesë në protestën të Dielën pasdite në kryeqytet, e cila prishi trafikun derisa policia u zhvendos brenda disa orësh dhe prishi marshimin kur disa protestues hodhën gurë.

Policia fillimisht zvarritej ndërsa protestuesit brohorisnin "Liri", "Mjaft" dhe "Bashkohu".

Kuba po kalon krizën e saj më të keqe ekonomike në dekada, së bashku me një ringjallje të rasteve të koronavirusit, pasi vuan pasojat e sanksioneve amerikane të vendosura nga administrata Trump.

Një zyrtar në administratën e Biden postoi në Twitter mbështetjen për demonstratat e së Dielës.

“Protestat paqësore po rriten në # Kubë ndërsa populli Kuban ushtron të drejtën e tij për asamble paqësore për të shprehur shqetësimin në lidhje me rritjen e rasteve të COVID / vdekjeve dhe mungesave të ilaçeve. Ne vlerësojmë përpjekjet e shumta të popullit Kuban që mobilizon donacione për të ndihmuar fqinjët në nevojë, "shkroi në Twitter Julie Chung, ushtruese e ndihmës sekretares së shtetit për çështjet e hemisferës perëndimore.

Drejtori i përgjithshëm i Kubës për çështjet e SHBA, Carlos F de Cossio, hodhi poshtë vërejtjet e saj në cicërimën e tij: "Departamenti i Shtetit i SHBA dhe zyrtarët e tij, të përfshirë në qafat e tyre në promovimin e paqëndrueshmërisë sociale dhe politike në # Kubë, duhet të shmangin shprehjen e shqetësimit hipokrit për një situata në të cilën kanë vënë bast. Kuba është dhe do të vazhdojë të jetë një vend paqësor, në kundërshtim me SH.B.A. "

Demonstrata u rrit në disa mijëra në afërsi të Galeano Avenue dhe marshuesit vazhduan presionin përkundër disa akuzave nga oficerët e policisë dhe breshëritë e gazit lotsjellës. Njerëzit që qëndronin në shumë ballkone përgjatë arteries qendrore në lagjen Centro Habana duartrokitën protestuesit që kalonin pranë. Të tjerët u bashkuan në marshim.

Megjithëse shumë njerëz u përpoqën të hiqnin celularët e tyre dhe të transmetonin drejtpërdrejt protestën, autoritetet kubane mbyllën shërbimin e internetit gjatë gjithë pasdites.

Rreth dy orë e gjysmë nga marshimi, disa protestues ngritën gurët me kalldrëm dhe i hodhën ata drejt policisë, në të cilën pikë oficerët filluan arrestimin e njerëzve dhe marshuesit u shpërndanë.

"Njerëzit dolën të shpreheshin lirshëm dhe ata po i shtypnin dhe i rrahën," tha Jorge Luis Gil, një prift Katolik Romak, ndërsa qëndronte në një cep të rrugës në Centro Habana.