Ndahet nga jeta artistja e njohur italiane Raffaella Carra

Është ndarë sot nga jeta në moshën 78-vjeçare artistja italiane me famë botërore, Raffaella Carra.

Me një karrierë të shquar si këngëtare, artistja italiane ishte gjithashtu aktore, kërcimtare dhe prezantuese televizive.

Mediat italiane raportuan se këngëtarja Carrà vdiq në orën 16:20, si pasojë e një sëmundjeve me të cilën po luftonte gjatë viteve të fundit.

Gjatë karrierës së saj të gjatë, Raffaella Carrà është bërë një ikonë e muzikës dhe televizionit italian, duke marrë vlerësime të mëdha edhe jashtë vendit, veçanërisht në Spanjë.

“Raffaella Carrà ndërroi jetë në orën 16:20 sot, pas një sëmundjeje që për ca kohë kishte sulmuar trupin e saj, kaq të vogël dhe megjithatë me kaq shumë energji të tejmbushur”, thuhet në një deklaratë të lëshuar nga agjencitë.

“Varrimi do të përcaktohet së shpejti. Në ditët e saj të fundit, Raffaella kërkoi një arkivol të thjeshtë prej druri të papërpunuar dhe një urnë për të mbajtur hirin e saj”, vazhdon deklarata.

Lindur në Bolonjë në 18 qershor 1943 si Raffaella Maria Roberta Pelloni, valltare dhe këngëtare, Raffaella Carrà pas debutimit të saj televiziv në “Tempo di danza” (1961), së bashku me Lelio Luttazzi, dhe në komedinë muzikore “Scaramouche” (1965) u bë vajza e parë në ekranin e vogël bardh e zi.

Ajo arriti sukses të dukshëm në 1984 me “Pronto, Raffaella”, i cili arriti vlerësime të jashtëzakonshme.

Ajo u bë prezantuesja e “Domenica in” (1986) gjithashtu për Rai, në 1987 ajo kaloi për një periudhë të shkurtër në Canale 5, dhe më pas u kthye në Raiuno në 1991 me programin “Fantastico 12”.

Pas një ndërhyrje katër-vjeçare në Madrid, ku ajo solli programin “Hola Raffaella” për televizionin spanjoll, ajo u kthye në Itali në 1995 duke ri-propozuar me sukses veten në “Carramba! Çfarë surprize” (1995-97 dhe 2002), një shfaqje e frymëzuar nga shfaqja britanike “Surprizë, surprizë”.

Ajo pastaj vazhdoi të mbledhë mbështetje duke prezantuar “Carramba! Che fortuna” (1998-2000 dhe 2008) dhe “Segreti e… bugie” (1999), gjithashtu në Raiuno.

Në vitin 2001 ajo organizoi Festivalin e Sanremos, në vitin 2004 programin “Rendrrat”, dhe “Amore” në vitin 2006.

Në vitin 2007 u lançua “Raffica Carrà”, një koleksion video-muzikor i temave të shumta televizive, ku ajo interpretoi .

Në 2013 ajo u kthye në ekranin e vogël në Raidue si trajnere e talentshow “The Voice of Italy” dhe publikoi albumin e saj të fundit “Replay”. Në vitin 2015 ajo drejtoi shfaqjen e talenteve “Forte forte forte” në Raiuno dhe ndërpreu pjesëmarrjen në “The Voice of Italy”.

Në vitin 2019 u zhvillua programi i saj i fundit “A Telling Begins You” në Raitre.