Pekini sanksionon disa amerikanë, përfshirë ish sekretarin amerikan të tregtisë, pas sanksioneve amerikane ndaj Kinës

Qeveria kineze ka njoftuar kundër-sanksione kundër disa amerikanëve, duke përfshirë zyrtarë aktualë dhe ish-zyrtarë, duke shënuar herën e parë që Pekini ka përdorur legjislacionin e tij të sapo miratuar për një veprim të tillë.

Ish sekretari amerikan i tregtisë Wilbur Ross ishte ndër ata që u futën në listën e zezë nga qeveria kineze të Premten, pasi Pekini reagoi në Uashington për sanksionet amerikane të vendosura ndaj zyrtarëve kinezë në lidhje me shtypjen e pretenduar në Hong Kong.

Përveç Ross, Pekini vendosi sanksione ndaj një numri zyrtarësh aktualë dhe ish-zyrtarë të SH.B.A. Shumë janë, ose kanë qenë, krerët e Komisionit Ekzekutiv Kongresist për Kinën, Komisionin Shqyrtues Ekonomik dhe të Sigurisë SHBA-Kinë dhe Instituti Demokratik Kombëtar për Çështjet Ndërkombëtare.

Sanksionet janë masat e para nën ligjin anti-sanksionim të Kinës, të miratuar në qershor. Ligji thuhet se lejon Pekinin të godasë pasi shtetet e huaja vendosin masa ndëshkimore ndaj qytetarëve dhe kompanive kineze.

Masa vjen vetëm disa ditë para se Zëvendës Sekretari i Shtetit i SHBA Wendy Sherman do të vizitojë Kinën si pjesë e udhëtimit të saj zyrtar në Azi, i cili përfshin gjithashtu ndalesa në Japoni dhe Korenë e Jugut.

Javën e kaluar Uashingtoni vendosi sanksione ndaj shtatë zyrtarëve kinezë gjoja fajtorë për minimin e demokracisë në Hong Kong. Të gjithë individët e sanksionuar ishin nëndrejtorë në zyrën e ndërlidhjes, sipas bios në internet.

Të dy vendet kanë shkëmbyer goditje të shumta diplomatike në vitet e fundit, me SH.B.A. shpesh duke u drejtuar sanksioneve të synuara. Kina është zotuar të mbrojë qytetarët dhe kompanitë e saj nga ndërhyrjet amerikane.