SHBA i konsideron sanksionet kundër Nord Stream 2 si joefikase pasi tubacioni është gati, thotë këshilltari

Sipërmarrja e tubacionit, e cila do të transportojë gaz natyror nga Rusia në Gjermani është afër përfundimit të saj, megjithë raundet e shumta të sanksioneve të SH.B.A.-së ndaj kompanive dhe biznesmenëve të përfshirë në projekt.

Sanksionet kundër projektit Nord Stream 2 janë joefikase në fazën aktuale pasi tubacioni është pothuajse i plotë, tha këshilltari i Departamentit të Shtetit Derek Chollet për RBC Ukrainë në një intervistë të botuar të Mërkurën.

Sipas këshilltarit, Uashingtoni dhe Berlini së shpejti do të shpallin një marrëveshje për Nord Stream 2, duke vënë në dukje se të dy palët po punojnë për të siguruar që Ukraina të mbetet një vend tranzit për vitet që vijnë.

Chollet bëri një vizitë në Ukrainë për të diskutuar shqetësimet dhe angazhimet e SHBA në tubacionin Nord Stream 2 mes raporteve të një marrëveshjeje të afërt mbi projektin midis SH.B.A. dhe Gjermanisë.

Këshilltari dhe zyrtarët e lartë ukrainas diskutuan shqetësimet tona të përbashkëta në lidhje me tubacionin Nord Stream 2 dhe angazhimet e SHBA për të siguruar që Rusia nuk mund të përdorë energjinë si një mjet shtrëngues kundër Ukrainës ose ndonjë vendi tjetër në Evropë ", tha Departamenti i Shtetit në një deklaratë.

Wall Street Journal raportoi të martën se zyrtarët amerikanë dhe gjermanë kishin arritur një marrëveshje që do të lejonte përfundimin e projektit dhe pritet të njoftojnë marrëveshjen të mërkurën. Politico raportoi në të njëjtën ditë që administrata e Biden u kishte përcjellë homologëve të tyre ukrainas se Kievi nuk duhet të përfshihej në kritika të marrëveshjes së ardhshme.
Projekti i udhëhequr nga Rusia, i cili është gati i plotë, ka për qëllim transportimin e gazit natyror nga Rusia drejtpërdrejt në Gjermani. Uashingtoni ka vendosur raunde të shumta sanksionesh ndaj kompanive dhe zyrtarëve të përfshirë në projekt. Sidoqoftë, Berlini, vazhdon të mbështesë ndërtimin e tubacionit dhe ka dënuar përpjekjet e Uashingtonit për ta prishur atë.

Të dy palët kanë rënë dakord që SH.B.A. dhe BE duhet të sigurojnë që tubacioni të mos përdoret për të bërë presion në Ukrainë dhe që Kiev të vazhdojë të ketë qasje në tranzitin e gazit. Rusia vazhdimisht ka thënë se projekti është thjesht ekonomik dhe u bëri thirrje të tjerëve të ndalojnë politizimin e çështjes.

Argumentum.al