Shefi i BE mbështet ndërmjetësimin ndërkombëtar në konfliktin Armeni-Azerbajxhan

Bashkimi Evropian mbështet përpjekjet ndërkombëtare për të lehtësuar tensionet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit pas luftës së tyre vitin e kaluar mbi rajonin e diskutueshëm Nago-Karabak, tha shefi Charles Michel të Shtunën (17 Korrik).

Në një vizitë në Jerevan, Michel shprehu "mbështetjen e Bashkimit Evropian për Grupin e Minskut" - i cili përbëhet nga diplomatë francezë, rusë dhe amerikanë - si ndërmjetës të mosmarrëveshjes territoriale të gjatë.

Të dy fqinjët e Kaukazit bënë një luftë vjeshtën e kaluar mbi Nago-Karabakun që mori rreth 6,500 jetë dhe përfundoi me një armëpushim të ndërmjetësuar nga Rusia, në të cilin Jerevani lëshoi territoret që kishte kontrolluar për dekada.

Tensionet janë ngritur përsëri që nga maji - kur Armenia akuzoi ushtrinë e Azerbajxhanit për kalimin e kufirit të saj jugor - me të dy vendet që raportuan shkëmbime të herëpashershme përgjatë kufirit të tyre të përbashkët.

Presidenti i Këshillit Evropian i bëri thirrje Grupit të Minskut "të marrë përgjegjësitë e tij dhe të trajtojë tema të ndryshme" të zgjidhjes pas konfliktit.

Grupi i Minskut ka qenë kryesisht joaktiv që nga armëpushimi pasi Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev kishte këmbëngulur "konflikti i Karabakut është zgjidhur për të mirë" dhe ka hedhur poshtë thirrjet e Jerevanit për të negociuar mbi statusin politik të rajonit.

I populluar nga armenë etnikë, Karabaku është njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit.

Separatistët etnikë armenë në Nago-Karabak u shkëputën nga Azerbajxhani ndërsa Bashkimi Sovjetik u shemb, dhe konflikti pasues ka marrë rreth 30,000 jetë.

Jerevani ishte faza e parë e turneut rajonal të Mishelit në Kaukazin e Jugut. Ai do të takojë Aliyev në Baku të Dielën dhe do të zhvillojë bisedime të Hënën me udhëheqësit e Gjeorgjisë, Moldavisë dhe Ukrainës në qytetin e Detit të Zi të Gjeorgjisë, Batum./EURACTIV-Argumentum.al